Lavrov sot dhe nesër qëndron në Beograd

23

Ministri i punëve të jashtme të Rusisë, Sergei Lavrov, do të qëndrojë sot dhe nesër në Beograd. Ditën e parë të vizitës, janë paraparë takime me udhëheqësit kryesor të shtetit serb, ndërsa ditën e dytë do të marrë pjesë në takimin e Këshillit të kryediplomatëve të vendeve anëtare të Organizatës për Bashkëpunim Ekonomik të Detit të Zi. Sipas njoftimit që në fund të muajit shtator e kishte dhënë shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiq, në takimin e 13 dhjetorit do të marrin pjesë mbi 10 ministra të jashtëm ku përpos Lavrovit, do të marrë pjesë edhe kryediplomati turk, Mevlut Çavushoglu. Gjatë vizitës në kryeqytetin serb, Lavrov do të takohet me presidentin e Serbisë, Tomislav Nikoliq, kryeministrin Aleksandar Vuçiq dhe kryediplomatin serb, Ivica Daçiq. Me udhëheqësinë serbe, siç është raportuar, Lavrov do të bisedojë për ngjarjet aktuale nëpër botë, si dhe për situatën në rajon. Lavrov do i drejtohet opinionit edhe përmes një konference me gazetarë, të cilën do e mbajë krahas Daçiq, mbrëmjen e të hënës.

Comments are closed.