Federata dënon Chapecoensen

7

Dy skuadrat braziliane Chapecoenses dhe AtleticoMineiro janë gjobitur me nga 28 mijë euro dhe do të dënohen me nga dy pikë më pak. Takimi i javës së fundit në kampionatin e Brazilit, nuk u zhvillua, dhe për këtë arsye të dy klubet e kanë pësuar. Federata e Futbollit Brazilian kishte urdhëruar që kjo ndeshje të luhet. Arbitri ndeshjes priti më shumë se 30 minuta në fushë, por dy skuadrat nuk dolën.  Atletico Miniero kishte shprehur dëshirë që tri pikë t’i shkojnë skuadrës së Chapeconenses e cila para 12 ditëve humbi 22 lojtarët gjatë aksidentit tragjikë i ndodhur në Kolumbi, por rregullat e Federatës nuk u thyen dhe kështu dy skuadrat i pret dënimi. Me 52 pikë skuadra e Chapecoenses e mbyll sezonin në vendin e 11, ndërsa Atletico Miniero e katërta me 62 pikë.

Comments are closed.