Zjarri në Notre Dame, Macron anulon fjalimin, Trump “i tmerruar”

Një zjarr ka shpërthyer në katedralen e famshme të Notre Dame në Paris dhe është përhapur me shpejtësi në të gjithë ndërtesën.

Shkaku nuk ishte menjëherë i qartë, por zyrtarët thonë se kjo mund të lidhet me punën e rinovimit.

Një operacion i madh është duke u zhvilluar për të luftuar zjarrin që shpërtheu. Një zonë që rrethon ndërtesën në qendër të Parisit është pastruar, thanë zyrtarët.

Presidenti francez Emmanuel Macron ka anuluar fjalimin e tij të planifikuar drejtuar popullit për zjarrin e katedrales, tha një zyrtar i Pallatit të Elysee.

Kryebashkiakja e Parisit, Anne Hidalgo, e përshkroi atë si një “zjarr të tmerrshëm” dhe i nxiti njerëzit në vendngjarje që të respektojnë kufijtë e krijuar nga ekuipazhet e zjarrit për të siguruar që ato të mbeten të sigurta.

View image on TwitterView image on Twitter

Anne Hidalgo

@Anne_Hidalgo

Un terrible incendie est en cours à la cathédrale Notre-Dame de Paris. Les @PompiersParis sont en train de tenter de maîtriser les flammes. Nous sommes mobilisés sur place en lien étroit avec le @dioceseParis. J’invite chacune et chacun à respecter le périmètre de sécurité.

3,955 people are talking about this

Ndërkaq, presidenti amerikan që mbeti i tmerruar sugjeroi që të përdorën cisternat nga lart për të shuar zjarrin.

Donald J. Trump

@realDonaldTrump

So horrible to watch the massive fire at Notre Dame Cathedral in Paris. Perhaps flying water tankers could be used to put it out. Must act quickly!

28.7K people are talking about this

Embedded video

Bob le Centriste@BobLeCentriste

«Incendie majeur» à .
(vidéo by @ecoursin)

1,961 people are talking about this