Zelenski: Jam ende i hapur për negociata me Rusinë, parakusht është rikthimi i situatës më 23 shkurt

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski deklaroi se është ende i hapur për bisedime me Rusinë, por përsëriti se Moska fillimisht duhet të tërheqë forcat e saj nga pozicionet e para pushtimit.  Zelenski tha në një video-fjalim në Institutin “Çatam Haus” në Londër sot se parakusht për bisedimet është “kthimi në situatën më 23 shkurt”, një ditë para fillimit të pushtimit rus.

“Në atë situatë, ne do të jemi në gjendje të fillojmë të flasim normalisht,” dhe Ukraina mund të përdorë “kanalet diplomatike” për të rimarrë territorin e saj. Qeveria britanike, një aleat kyç i Ukrainës, beson se Rusia duhet të shtypet nga e gjithë Ukraina, përfshirë Krimenë, të cilën Moska e aneksoi në 2014.

Pavarësisht sulmit të intensifikuar të Rusisë në rajonin lindor të Ukrainës, Donbas, Zelenski tha se ka akoma vend për diplomaci. Nuk janë prishur ende të gjitha urat”, tha ai duke folur figurativisht. I pyetur nëse Rusia së shpejti do të marrë kontrollin e plotë të Mariupolit të rrethuar, Zelenski tha: “Mariupol nuk do të bjerë kurrë. Nuk po flas për heroizëm apo diçka të tillë. Nuk ka asgjë për të rënë atje, qyteti tashmë është shkatërruar”.

Advertisements