Zaharova: Anëtarësimi në NATO mund të ketë pasoja të pakthyeshme për shtetësinë e Ukrainës

82

Moskë, 9 prill 2021 (MIA) – Zëdhënësja e Ministrisë ruse së Punëve të Jashtme Maria Zaharova deklaroi sot se anëtarësimi i Ukrainës në NATO do të çojë në përshkallëzim të madh të situatës në Donbas.

Ajo shtoi se Ukraina ishte nën iluzionin se mendonte se konflikti Donbas do të zgjidhej ushtarakisht dhe se Kievi “po përhapte histerinë në lidhje me kërcënimin mitik rus dhe planet e Moskës për të pushtuar Ukrainën”.

“E gjithë kjo po ndodh kryesisht me sugjerimin e sponzorëve perëndimorë, me mbështetjen e tyre të hapur publike”, tha Zaharova.

Ajo i bëri thirrje Kievit të fillojë zbatimin e detyrimeve të marra nga marrëveshja e Minskut.

Kievi zyrtar vlerëson se “Moska ndoshta tashmë ka përgatitur një justifikim të trilluar për të filluar fazë të re të agresionit të armatosur kundër Ukrainës”.

Situata në Donbas u përkeqësua në fund të shkurtit. Ka pothuajse çdo ditë shkëmbime zjarri në rajon, me palët që fajësojnë njëra-tjetrën për përkeqësimin e situatës.

Që nga 27 korriku i vitit të kaluar, masat shtesë kanë qenë në vend për të siguruar armëpushim.