Vuajtjet e Ukrainës vazhdojnë dhe fundi i luftës nuk duket!

Kombet evropiane tashmë janë të ndara rreth asaj se sa ndihmë duhet të ofrohet dhe sa e vështirë të bëhet presioni i Moskës, dhe presionet e brendshme politike do të rriten ndërsa vendet luftojnë me rritjen e kostos së jetesës dhe rritjen e kostove të energjisë me afrimin e dimrit. Përgjigja ndaj kërkesës shumë ambicioze të Ukrainës për më shumë armatime të rënda këtë javë do të jetë kritike

Në orët pas pushtimit të Ukrainës nga Moska më 24 shkurt, çdo moment që Kievi mund të rezistonte u konsiderua si një fitore. Shumë – jo vetëm në Kremlin – prisnin që ai të binte brenda disa ditësh. Kryelartësia e Vladimir Putinit, mangësitë ushtarake ruse, rezistenca e guximshme ukrainase dhe pamja e kombeve perëndimore që nxitonin për të treguar mbështetje krijuan një fije shprese. Pas tre muajsh e gjysmë, pamja është e zymtë sërish. Pas Mariupol, Bucha dhe të tjerë, qyteti lindor i Sievierodonetsk është skena e fundit e vuajtjeve civile. Kievi përballet me dy sfida të mëdha. E para është se ushtria ruse është rigrupuar, duke përqendruar përpjekjet e saj në Donbas, duke përmirësuar logjistikën dhe duke bërë rregullime të tjera. Lufta, të paktën tani për tani, është në favor të saj. Ajo vazhdon të korrë fitore, ndërkohë që pëson humbje të rënda të personelit dhe pajisjeve. Ukraina ka vullnetin, por Rusia ka një avantazh të dhjetëfishtë në fuqinë e zjarrit, sipas komandantit të përgjithshëm të Ukrainës, Valeriy Zaluzhnyi.

Është gjithashtu më e lehtë të marrësh një qytet nëse nuk e ke problem ta shkatërrosh atë. Ukraina, sipas vlerësimeve të veta, po humbet më shumë se 100 ushtarë në ditë, me qindra të tjerë të plagosur dhe po mbështetet gjithnjë e më shumë në rekrutët e rinj entuziastë, por pa përvojë.

Advertisements

Sfida e dytë është ruajtja e mbështetjes së jashtme. Kombet evropiane tashmë janë të ndara rreth asaj se sa ndihmë duhet të ofrohet dhe sa e vështirë të bëhet presioni i Moskës, dhe presionet e brendshme politike do të rriten ndërsa vendet luftojnë me rritjen e kostos së jetesës dhe rritjen e kostove të energjisë me afrimin e dimrit. Përgjigja ndaj kërkesës shumë ambicioze të Ukrainës për më shumë armatime të rënda këtë javë do të jetë kritike. Të mërkurën, ministrat e mbrojtjes do të takohen në Bruksel për të diskutuar dhurimet e ardhshme të armëve. Të enjten, kancelari gjerman, Olaf Scholz, thuhet se do të vizitojë Kievin me presidentin francez, Emmanuel Macron dhe kryeministrin italian, Mario Draghi. Ndryshe nga Britania e Madhe, shtetet baltike dhe Polonia, këto vende kanë qenë më hezituese për furnizimet me armë dhe kanë prirje drejt bisedimeve të paqes. Kievi është dukshëm i frustruar me vonesat në mbërritjen e armatimit të premtuar gjerman. Volodymyr Zelenskiy ka qenë gjithashtu i ashpër në përgjigjen ndaj komentit të Macron se “ne nuk do ta poshtërojmë Rusinë”.

Ndonëse është i nevojshëm një devijim kur kemi të bëjmë me një autokrat me armë bërthamore, sado pak interes që ai tregon për të, komenti u prit keq.

Javën e kaluar, Putin e krahasoi veten me Pjetrin e Madh, carin e shekullit të 18-të, i cili tha se nuk pushtoi, por rimori tokën nga Suedia. Vullneti i Ukrainës është ngurtësuar jo vetëm nga një retorikë e tillë, por nga vuajtjet që ka duruar populli i saj dhe nga krimet e luftës që ata kanë parë. Një marrëveshje paqeje nuk mund t’i imponohet asaj dhe askush nuk është aq budalla apo mizor sa të thotë se duhet të jetë. Por ajo mund të vazhdojë t’i rezistojë Moskës vetëm me mbështetje të mjaftueshme. Nëse mund të ketë mbështetje dhe nëse sanksionet fillojnë të ndihen vërtet në Rusi – ekuilibri ushtarak mund të fillojë të anojë drejt Ukrainës. I vendosur kundër kësaj, në SHBA, deri tani furnizuesi më i madh i armëve, Joe Biden është gjithnjë e më i preokupuar nga problemet e brendshme dhe Rusia mund të shpresojë për një president më të pranueshëm pas disa vitesh. Disa analistë ushtarakë parashikojnë një pauzë operacionale në të ardhmen e afërt, për shkak të rraskapitjes së forcave nga të dyja palët, por ata parashikojnë në rastin më të mirë një pushim të shkurtër, jo një rrugë drejt zgjidhjes.

Duke pasur parasysh gjithçka që kanë duruar ukrainasit, perspektiva e muajve dhe viteve të tjera të luftës është e padurueshme. Por shpresat për ta çuar këtë konflikt në një fund të shpejtë duken po aq të pabaza sa edhe besimi fillestar i Putinit se ai mund ta rrëzonte me shpejtësi Zelenskiyn. (The Guardian)