Vetëvritet motra e mbretëreshës së Holandës

“Motra e vogël e Mbretëreshës së Holandës ka vdekur në shtëpinë e saj në kryeqytetin argjentinas”, kanë njoftuar mediat lokale.
Ines Zorreguieta humbi jetën në moshën 33 vjeçare pasi u vetëvra. Thuhej se ajo vuante nga depresioni, por ende nuk dihen shkaqet e ngjarjes. Ajo ka punuar si nëpunëse civile në Buenos Aires. Ajo ishte shoqëruese e dasmës në martesën e motrës së saj, Maxima me Willem-Alexander në vitin 2002 dhe u bë kumbara për vajzën e tyre më të vogël, princesha 11-vjeçare Ariane.

“Mbretëresha Maxima u trondit dhe u mërzit për vdekjen e motrës së saj”, njoftoi shtëpia mbretërore.

Ajo ka anulluar angazhimet e saj të ardhshme, duke përfshirë një vizitë shtetërore në Estoni, Letoni dhe Lituani, të cilat Mbreti Willem-Aleksandër do t’i shikojë i vetëm.