Veç Ukrainës, Putini po humb edhe aleatët!

Putini nuk ka komentuar ende publikisht për pengesat në fushën e betejës që pësuan forcat e tij këtë muaj. Por, siç thonë zyrtarët ukrainas, 9000 km katrorë janë rimarrë, afërsisht sa madhësia e ishullit të Qipros, aleatët e Putinit kanë filluar të shprehin shqetësimet e tyre

 

Presidenti rus po rrezikon gjithashtu mbështetjen e aleatëve të huaj pasi trupat e tij vazhdojnë të humbasin terren në Ukrainë. Aleatët më të afërt të Putinit në Rusi po shtojnë kritikat e tyre për dështimet ushtarake ruse në Ukrainë, pasi trupat e Kievit rimarrin me shpejtësi territoret e pushtuara. Udhëheqësi rus për herë të parë pësoi kritika midis rretheve të tij të ngushta të oligarkëve, grupeve ushtarake dhe veteranëve, në mars, kur forcat ruse nuk arritën të pushtonin kryeqytetin ukrainas. Putini nuk ka komentuar ende publikisht për pengesat në fushën e betejës që pësuan forcat e tij këtë muaj. Por, siç thonë zyrtarët ukrainas, 9000 km katrorë janë rimarrë, afërsisht sa madhësia e ishullit të Qipros, aleatët e Putinit kanë filluar të shprehin shqetësimet e tyre.

Presidenti rus po kryesonte hapjen madhështore të një rrote Ferris në një park në Moskë gjatë fundjavës, pikërisht në momentin kur trupat ruse u detyruan të vrapojnë për të shpëtuar jetën e tyre në Ukrainë.

Advertisements

Duke shpërthyer tërbimin e tij drejtpërdrejt ndaj Putinit, një bloger pro-Kremlinit tha: “Ju po organizoni një festë miliarda rubla. Çfarë nuk shkon me ju? Jo në kohën e një dështimi kaq të tmerrshëm”. Ukraina ka nisur gjithashtu një ofensivë të madhe për të rimarrë territorin në jug, ku synon të bllokojë mijëra trupa ruse të shkëputura nga furnizimet në bregun perëndimor të lumit Dnipro dhe të rimarrë Kherson, i vetmi qytet i madh që Rusia ka kapur të paprekur që nga viti fillimi i luftës. Agjencia shtetërore e lajmeve RIA e SHBA-së publikoi një video që tregon tymin që ngrihet nga ndërtesa e administratës së pushtuar nga Rusia në Kherson pas sulmeve të dukshme me raketa ukrainase. Kirill Stremousov, nënkryetari i rajonit i instaluar nga Rusia, i tha televizionit shtetëror rus se një krah i ndërtesës ishte shkatërruar praktikisht dhe kishte të vdekur dhe të plagosur, megjithëse ishte shumë shpejt për të thënë se sa. Zyrtarët ukrainas nuk komentuan.

Në lindje, kryeprokurori i administratës separatiste pro-ruse në Luhansk u vra nga një shpërthim në zyrën e tij, së bashku me zëvendësin e tij, sipas agjencive ruse të lajmeve. Rusia raportoi gjithashtu sulme përtej kufirit në rajonin e saj Belgorod.

Udhëheqësi rus po humbet gjithashtu mbështetjen e aleatëve të tij komunistë në Pekin. Të enjten, Putini tha se e kuptonte se Xi Jinping kishte pyetje dhe shqetësime në lidhje me situatën në Ukrainë, por vlerësoi liderin e Kinës për atë që ai tha se ishte një qëndrim “i balancuar” në konflikt. Në takimin e tyre të parë ballë për ballë që nga lufta, Xi tha se ishte shumë i lumtur që takoi përsëri “mikun e vjetër” pasi Putin tha se përpjekjet e SHBA për të krijuar një botë unipolare do të dështonin. “Ne e vlerësojmë shumë pozicionin e ekuilibruar të miqve tanë kinezë kur bëhet fjalë për krizën në Ukrainë”, i tha Putin Xi, të cilit ai iu drejtua si “I dashur shoku Xi Jinping, mik i dashur”.

“Ne i kuptojmë pyetjet dhe shqetësimet tuaja për këtë, gjatë takimit të sotëm sigurisht që do të sqarojmë qëndrimin tonë, do ta shpjegojmë në detaje qëndrimin tonë për këtë çështje, edhe pse për këtë kemi folur edhe më herët”.

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov u tha më vonë gazetarëve se bisedimet pas dyerve të mbyllura kishin qenë të shkëlqyera. “Vlerësimet tona për situatën ndërkombëtare përkojnë plotësisht … nuk ka fare mospërputhje”, tha ai. “Ne do të vazhdojmë të koordinojmë veprimet tona duke përfshirë Asamblenë e ardhshme të Përgjithshme të OKB-së”. Xi nuk e përmendi Ukrainën në komentet e tij publike. Kina është përmbajtur nga dënimi i operacionit të Rusisë kundër Ukrainës ose duke e quajtur atë një “pushtim” në përputhje me Kremlinin, i cili e quan luftën si “një operacion special ushtarak”. Herën e fundit që Xi dhe Putin u takuan personalisht, vetëm disa javë para pushtimit të 24 shkurtit, ata deklaruan një partneritet “pa kufij” dhe nënshkruan një premtim për të bashkëpunuar më shumë kundër Perëndimit.

Pekini është i shqetësuar nga ndikimi në ekonominë globale dhe ka qenë i kujdesshëm që të mos i japë mbështetje materiale Rusisë që mund të shkaktojë sanksione perëndimore ndaj ekonomisë së Kinës. (Express UK)