Ushtria kineze thotë se po vazhdon stërvitjet rreth Tajvanit

Ushtria e Kinës thotë se po vazhdon stërvitjet ushtarake në shkallë të gjerë rreth Tajvanit pasi stërvitjet e saj të paralajmëruara më parë me zjarr të drejtpërdrejtë përfunduan të dielën.

Komanda e Teatrit Lindor të ushtrisë kineze tha se do të praktikonte sulme anti-nëndetëse dhe bastisje detare.

Katër ditët e mëparshme të stërvitjeve ishin përgjigja e Pekinit ndaj vizitës së Kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi në ishull.

Advertisements

Tajvani ka akuzuar Kinën se i përdor këto stërvitje si praktikë për një pushtim të ishullit.

Të hënën Tajvani tha se avionët dhe anijet kineze nuk kishin hyrë në ujërat e tij territoriale gjatë stërvitjeve deri më tani, raporton BBC, transmeton Express.

Shtetet e Bashkuara, së bashku me Australinë dhe Japoninë, kanë dënuar stërvitjet, duke thënë se objektivi i tyre është të ndryshojnë status quo-në në ngushticën e Tajvanit – trupi ujor midis kontinentit dhe ishullit.

Uashingtoni ka dënuar gjithashtu Pekinin për ndërprerjen e bashkëpunimit me SHBA-në në një numër fushash, duke përfshirë ndryshimin e klimës në hakmarrje për vizitën e zonjës Pelosi.

Pekini e sheh Tajvanin si një provincë të shkëputur që mund ta pretendojë me forcë, nëse është e nevojshme.

Por Tajvani është një ishull i vetëqeverisur që e sheh veten të ndryshëm nga Kina.

Megjithatë, çdo aluzion për njohjen e kësaj nga liderët botërorë, zemëron Kinën.