Ukraina do të ndalojë fluturimet mbi territorin e saj të13 transportuesve ajrorë rusë dhe sirianë

36

Ukraina do të ndalojë fluturimet mbi territorin e saj nga 13 transportues rajonalë rusë ajrorë dhe Sirian Cham Wings Airlines për tre vjet, tha qeveria të mërkurën, duke përmendur fluturimet prej tyre brenda dhe jashtë Krimesë, e cila u aneksua nga Rusia në 2014.

Një projekt-rezolutë e miratuar nga kabineti ndalon “tranzitin e burimeve, fluturimet dhe transportin” nga 14 linjat ajrore. Duhet të miratohet nga këshilli i sigurisë kombëtare të Ukrainës, i udhëhequr nga Presidenti Volodymyr Zelenskiy, për t’u bërë efektiv.

“Transportuesit ajrorë të Federatës Ruse shkelin sistematikisht procedurën për përdorimin e hapësirës ajrore të Ukrainës,” tha qeveria në një deklaratë.

“Shkeljet konsistojnë në fluturime brenda zonës së ndaluar mbi territorin e okupuar përkohësisht të Republikës Autonome të Krimesë.”

Qindra subjekte ruse, biznesmenë dhe politikanë janë sanksionuar nga Kyiv që kur fqinji gjigand i Ukrainës aneksoi gadishullin e Krimesë.

Linjat ajrore më të mëdha ruse, përfshirë transportuesin e flamurit kombëtar Aeroflot dhe Transaero, janë ndaluar të hyjnë në hapësirën ajrore të Ukrainës që nga viti 2015.

Ukraina ka akuzuar gjithashtu Rusinë për dërgimin e armëve dhe trupave për të ndihmuar separatistët pro-Moskës që luftojnë ushtarët e saj në lindje të vendit, në një konflikt i cili ka vrarë gati 14,000 njerëz që nga Prilli 2014. Rusia mohon përfshirjen.