Traore zbulon ‘sekretin’ për transformimin e tij trupor brenda pak vitesh (FOTO)

7

Adama Traore tashmë njihet për fizikun e tij impresionues dhe pak kush e kishte menduar se do të shndërrohej në një lojtar të tillë.

Anësori i Wolverhampton Wanderers ka bërë një trup me shumë muskuj e që shumë mbrojtës nuk po ia arrijnë ta ndalin, fal edhe shpejtësisë së tij.

Për këtë të arritur jo pak të vogël, Traore ka treguar për dietën të cilës i përmbahet strikt dhe ushqimin që konsumon.

“E gjithë palestra ime përbëhet nga këshillat e trajnerit personal. Por, unë nuk bëjë pesha, Gjenetika ime ka bërë që muskujt e mi të rriten shumë”, ka thënë spanjolli.

“Unë marr shembuj të tjerë. Secili person duhet të adaptohet në atë që i përshtatet. Unë bëj shumë çështje thelbësore. Sekreti është të njohësh trupin tënd dhe të përshtatësh trajnimin me gjendjen tënde fizike”.

Traore gjithashtu zbuloi se dieta është thelbësore në zhvillimin e tij.

“Kam fituar muskuj me stërvitje, pushim dhe ushqim. Ushqimi është thelbësor dhe e konsideroj atë një pjesë shumë të rëndësishme të stërvitjeve”.

“Uji – megjithëse nuk pi shumë në ndeshje – është jetik. Mbajtja e nivelit të ujit në trup është thelbësore për një atlet”.

“Unë përpiqem të ndryshoj sasinë e pjatave dhe të kem një dietë të larmishme, të shëndetshme dhe të ekuilibruar. Mund të ha pak përzierje ushqimesh, si dhe një pjatë tipike maliane. Me salcë dhe oriz integral”.

“Gjithçka është bërë nga nëna ime, e cila është kuzhinierja më e mirë në botë. Pastaj, si të gjithë atletët, unë gjithashtu hedh shumë makarona italiane”.

Traore – i cili vajos krahët për të ndaluar kundërshtarët që të kapin atë – gjithashtu shpjegoi se puna e tij në palestër është krijuar për parandalimin e lëndimeve.