Tite shpërthen ndaj mediave kur pyetet për Gabriel Jesusin: Gënjeshtra të liga

Emri i Gabriel Jesus u përmend në media dhe menjëherë, humori i trajnerit të Brazilit, Tite – ndryshoi.

Në ditët që pasuan humbjen 1-0 nga Kameruni, e cila i ka bërë brazilianët të fillojë të shqetësohen për potencialin e tyre për të sunduar Botërorin, në Amerikën e Jugut u shfaq një histori që Tite kishte luajtur me sulmuesin e Arsenalit në stadiumin Lusail të premten në dijeni se ai kishte një problem në gju.

Jesus ishte një nga nëntë ndryshimet, por lëndimi që pësoi gjatë ndeshjes ishte aq i rëndësishëm sa tani ka frikë se ai mund të jetë jashtë për tre muaj.

Advertisements

Nënshkrimi prej 50 milionë eurosh, kaq i rëndësishëm për skuadrën e Mikel Artetës, mbetet në Katar dhe Brazili mbetet në kontakt me Arsenalin.

Është shumë herët të thuhet nëse ai do të ketë nevojë për operacion, por ajo që është e sigurt është se Kupa e tij e Botës ka përfunduar dhe ai nuk do të përfshihet kur Arsenali, i cili ka fluturuar në Dubai për një kamp stërvitor me një skuadër që nuk përfshin Ben, rifilloni sezonin në Lugën Premier.

Pa Jesus, Eddie Nketiah është i vetmi numër 9 në skuadrën e Arsenalit dhe një lëndim afatgjatë i brazilianit mund të detyrojë një rishikim të planeve të tyre të transferimit muajin e ardhshëm. Fokusi kishte qenë në shtimin e një anësori, dhe ndoshta një mesfushor qendror, në skuadrën e tyre.

Ideja që Tite kishte zgjedhur Jesusin ndërsa ai po ankonte nga lëndim, e la trajnerin e Brazilit të zemëruar. “Nuk na pëlqen të dëgjojmë gënjeshtra, gënjeshtra të liga”, deklaroi Tite, skuadra e të cilit përballet me Korenë e Jugut sot.

“Nuk kemi kohë për gjëra të tilla. A do të thotë se ne jemi njerëz që luajmë për fitore në rrezik të lojtarëve tanë? Nuk e kuptoj. Gënjeshtarët, urrejtësit atje – ata duhet të shkojnë dhe të bëjnë diçka tjetër”.

“Ata duhet të ndalojnë së dhënë këtë lajm të rremë. Arsenali ka një departament të shkëlqyer mjekësor. Ne kemi një departament të madh mjekësor. Ne jemi njerëz të përgjegjshëm dhe marrim përgjegjësi të madhe për shëndetin e lojtarëve tanë. Ne kurrë, kurrë nuk rrezikojmë”.

“Është turp ajo që i ka ndodhur Gabrielit. Na vjen shumë keq për të. E pashë duke folur me Neymarin, Marquinhos, Thiago Silvan për atë që ndodhi. Ai ka dhimbje sepse nuk mund të luajë, por ne po mundohemi t’ia heqim atë në një kuptim emocional duke e mbështetur”, vazhdoi selektori i Selecaos.