Tifozët e Barcelonës kundër presidentit Bartomeu

12

Blerjet e Realit të Madridit ndoshta kanë shërbyer si shkëndija e madhe, ose ndoshta zemërimi i akumuluar këto vitet e fundit, por tashmë tifozeria e Barcelonës ka shpërthyer kundër presidentit Josep Maria Bartomeu dhe në Twitter është kthyer në “trend” të momentit “BartomeuOUT”.

Presidenti i Barcelonës, përtej titullit kampion në sezonin e fundit, akuzohet për shumë gabime që ka bërë në epokën e tij. Sikur të mos mjaftonin dështimet në Champions, tashmë Barcelona po humbet garën për De Ligt dhe ndërkohë Reali mori talentin japonez Takefusa Kubo, i cili ishte i Barcelonës deri kur FIFA zbuloi se klubi blaugrana kishte shkelur rregullat për ta marrë në Spanjë.

Ja disa nga akuzat ndaj Bartomeut:

Asnjë investim në La Masia

– Asnjë projekt sportiv

– E çoi klubin në gjyq për të pastruar emrin e vet

– Niveli i pagave është rekord botëror

– Shiti fanellën për paratë nga Katari (deri në epokën Bartomeu Barça nuk ka vendosur kurrë sponsor në fanellë)

– Ka braktisur filozofinë e klubit

– Ka shpenzuar miliona pa asnjë ide e asnjë plan, duke afruar lojtarë që nuk i përshtaten Barcelonës