[adning id="476476"]

THE DAILY COLONIST (1940): Kur Mbreti Zog mësonte anglishten dhe fitonte zakonet e një anglezi

18

“The Daily Colonist” ka botuar, me 13 tetor 1940, në faqen nr.4, një shkrim në lidhje me mësimin e gjuhës angleze nga Mbreti Zog, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar

Mbreti Zog i Shqipërisë, i cili po jeton në Londër në hotelin West End me mbretëreshën e tij të re, djalin dhe gjashtë motrat e tij, po fiton ngadalë zakonet dhe pikëpamjet e një anglezi. Çdo ditë ai studion gjuhën angleze, duke u përpjekur të lexojë gazetat tona, duke biseduar me rrethin e tij të ngushtë të miq-e anglezë dhe duke marrë mësime anglisht nga gruaja e tij, Mbretëresha Geraldinë.

Fjalitë e thjeshta të tilla si “It has been a lovely day – Ka qenë një ditë e bukur” janë gjithçka që ai mund të flasë për momentin. Djali i tij gjashtëmbëdhjetë muajsh, Princi Leka – shkurtim i emrit Aleksandër – po mëson gjithashtu anglisht. Ai tashmë di disa fjalë të tilla si baba, mama, përshëndetje, lamtumirë, park.

Ai ishte i veshur me çizme të vogla të bardha për fëmijë dhe një kostum me ngjyrë luleshtrydhe kur e pashë duke u larguar për shëtitjen e tij “kushtetuese” rreth parkut (shkruan një reporter i Oerseas Daily Mall). I pyetur se çfarë do të shihte, ai u përgjigj “Quack-quacks”. Princi i vogël me flokë të çelët ka shtuar në peshë dhe ngjyrë që kur erdhi në Angli.

Ai tashmë ka udhëtuar nëpër Greqi, Turqi, Rumani, Poloni, Letoni, Suedi, Nor-egji, Belgjikë dhe Francë, duke ikur nga një armik për të cilin nuk di asgjë. Herë pas here Mbreti Zog shoqëron gruan dhe djalin e tij nëpër parqe. Gradualisht ai po sheh ende me interes – Kew Gardens, Dhoma e Komunave, Gjykatat e Drejtësisë. Mbretëresha Geraldinë ka vajtur pa u vënë re disa herë në kopshtin zoologjik. Mbreti Zog dhe mbretëresha e tij tani po mendojnë të marrin një shtëpi në vend – ndoshta në Surrey. Ata kanë vizituar agjentë të pasuri-e të patundshme, por ende nuk kanë gjetur atë që duan.