TËRMETI I TMERRSHËM. Kujtime të trishta, dhimbje që do zgjasë përgjithmonë (FOTO)

9

Është konsideruar si një nga tërmetet më të fuqishme ai që preku Shqipërinë mëngjesin e 26 nëntorit. Tërmeti me magnitudë 6.4 ballë, i shkallës Rihter, deri më tani ka marrë jetën e mbi 50 personave dhe qindra të tjerë janë plagosur.

Dita e Flamurit këtë vit nuk u prit si i tillë për qytetet e prekura më së shumti nga tërmeti dhe ku pasojat kanë qenë më të mëdha. Durrësi mbeti një nga qytetet me pasoja më të mëdha, me rrugë të boshatisura, pallate pjesërisht të rrënuara. Sipas raportimeve të fundit banorët janë larguar drejt vendeve që konsiderohen si më të sigurta.

Fotot e shkrepura tregojnë gjendjen në të cilën ndodhet një nga qytetet më të prekura, lot dhe dhimbje për njerëzit e humbur nën rrënojat e ndërtesave që u shembën nga ky tërmet i fuqishëm.

Comments are closed.