Tensionet me Turqinë, Greqia kërkon zgjidhje nga Amerika

43

Turqia dhe Greqia janë afër rifillimit të bisedimeve mbi juridiksionin detar dhe të drejtat mbi burimet e mundshme të naftës dhe gazit në Mesdheun Lindor.

Lajmin e ka bërë të ditur zëdhënësi i qeverisë greke, Stelios Petsas, transmeton portal arbresh.info

Petsas tha gjithashtu se Sekretari i Shtetit i SH.B.A. Mike Pompeo pritet të vizitojë Greqinë për t’u takuar me kryeministrin Kyriakos Mitsotakis.

Ai tha se Kryeministri Grek dhe Sekretari Amerikan i Shtetit duhet të diskutojnë krizën aktuale, por që data e saktë e vizitës nuk është përcaktuar ende, raporton Associated Press.

Comments are closed.