Ten Hag sugjeron se Arsenali është ‘me fat’ që nuk ka lëndime

Erik ten Hag beson se Arsenali ka qenë me fat kur bëhet fjalë që skuadra e tyre të jetë “plotësisht e disponueshme” këtë sezon, megjithëse tifozët kanë vënë në dukje disa të meta në komentet e tij. Qoftë për shkak të dëmtimit apo pezullimit, Manchester United shpesh ka qenë pa të paktën një lojtar kyç gjatë sezonit 2022/23.

Christian Eriksen ka qenë jashtë që nga janari për shkak të një dëmtimi në kyçin e këmbës të pësuar në fitoren e tyre në FA Cup kundër Reading, ndërsa Casemiro ka humbur disa ndeshje për shkak të pezullimit.

Emra të tjerë përfshijnë Anthony Martial, Donny van de Beek dhe së fundmi Alejandro Garnacho, i cili po përballet me disa javë mungesë pasi ai mori një goditje në barazimin e tyre pa gola me Southampton.Djajtë e Kuq nuk kanë qenë saktësisht me fat kur bëhet fjalë për lëndimet dhe pezullimet.

Advertisements

Dhe duke folur në konferencën e tij për shtyp përpara ndeshjes së tyre në Ligës e Evropës kundër Real Betis , Ten Hag bëri disa komente interesante mbi këtë temë.

“Unë mendoj se kemi pasur vetëm një ndeshje kur kemi pasur skuadrën e plotë në dispozicion. Çdo herë tjetër në sezon kemi pasur një lojtar të suspenduar, të lënduar apo të sëmurë”, ka thënë fillimisht Ten Hag.

“Sigurisht që ju e shihni Arsenalin dhe ata pothuajse kanë një skuadër të plotë në dispozicion gjatë gjithë kohës”, përfundoi holandezi.

Ten Hag u ankua për fatin e Unitedit kur bëhet fjalë për mungesat, por Arsenali gjithashtu ka vuajtur shkaku i lëndimeve. Gabriel Jesus pësoi një dëmtim të ligamentit në nëntor dhe kishte nevojë për një operacion për të korrigjuar problemin dhe u rikthye vetëm javën e kaluar si zëvendësues.

Por nëse shikoni përsëri, Topçinjtë janë goditur me më shumë pengesa. Emile Smith-Roëe ka pasur një kohë të vështirë me lëndime, duke luajtur vetëm 110 minuta futboll këtë sezon, ndërsa Kieran Tierney, Mohamed Elneny, Oleksandr Zinchenko, Eddie Nketiah dhe Thomas Partey gjithashtu kanë munguar për periudha të gjata. Këto komente të Ten Hag kanë bërë që fansat të reagojnë me zemërim.

“Kjo thjesht nuk është aspak e vërtetë”, shkroi një tifoz, ndërsa një tjetër shtoi: “Ai nuk na shikon, fare”.

“Ne kemi qenë pa sulmuesin tonë kryesor për katër muaj. Zinny humbi 7 ndeshje, një nga golashënuesit tanë më të mirë vitin e kaluar ishte jashtë për muaj të tërë Partey humbi ndeshjen në Old Trafford dhe humbi ndeshjen me Cityn. Sepse ne jemi në një vend të mirë ata duhet të gjejnë mënyra për ta ulur atë”, përfundoi tifozi tjetër i nervozuar.