Temperatura mbi 40 gradë Celsius deri kah mesi i javës së ardhshme

9

Shkup, 8 gushtMot shumë i ngrohtë me temepratura  edhe mbi 40 gradë Celsius do të mbajë  deri kah mesi i javës së ardhshme.

Nga DPHM informojnë se moti nesër do të jetë shumë më i nxehtë  me vranësirë të rritur  gjatë ditës dhe me kushte për shi të shkurtër lokal në pjesët lindore. Pastaj  deri të mërkurën do të mbajë  mot me diell dhe shumë nxehtë. Tempertura maksimale në ditët e ardhshme do të arrijë 41 gradë Celsius.

Do të aktivizohet faza e verdhë, ndërsa në disa rajone edhe  ajo portokalli për rrezik nga temperaturat e larta dhe rrezet UV, informojnë nga DPHM.

Comments are closed.