TALEBANËT MË BËNË TRE HERË ATENTAT, MË VRANË DHE BABAIN! Rrëfimi tronditës i kryebashkiakes së parë femër në Afganistan (FOTO)

132

Ata vranë babanë tim. Më kërcënuan kudo, më kërkuan të ndërpres punën. Unë u kërcënova, u sulmova tri herë. Tri herë u përpoqën të më vrisnin. Unë u sulmova me armë të improvizuara, me armatime të rënda. Ata u përpoqën të ndalonin makinën time, më qëlluan, më hodhën shumë plumba në makinë
“Ata vranë babanë tim. Më kërcënuan kudo, më kërkuan të lë punën”, rrëfeu kryetarja e parë femër në Afganistan, përmes një dëshmie tronditëse të dhënë për edicionin e lajmeve të televizionit grek “Open”. Zarifa Gafari, 29 vjeç, arriti të ikte përmes Pakistanit në Turqi dhe më pas në Gjermani në minutën e fundit. Talibanët kanë bërë tre atentate ndaj saj.

“Unë isha në shënjestër nga talebanët. Unë isha në listën e zezë .. Atdheu im është më i rëndësishëm për mua sesa nëna ime. Nëna ime më dha jetën, por vendi im më dha ideale dhe vlera për të ecur përpara. Vendosa të largohem në mënyrë që të mund të ngre zërin në vend që të vritem,” tha Zarifa Gafari, e lindur në 1992, me profesion juriste, por më së pari aktiviste e të drejtave të njeriut, politikane dhe biznesmene. Janë rreth 18 milionë gra, vajza dhe vajza të vogla që jetojnë në Afganistan dhe ata e shohin jetën e tyre duke u vënë në duart e talebanëve. Zarifa nuk kishte frikë t’i shihte në sy.
“Unë jam këtu për të ngritur zërin e grave në të gjithë vendin që nuk mund të flasin. Unë jam këtu për të ngritur flamurin e mendimeve dhe ëndrrave të tyre. Unë nuk jam këtu sepse po largohem nga atdheu im i mallkuar”, thotë 29-vjeçarja Zarifa Gafari.
Historia e saj e marrë nga hiri i luftës dhe përplasjeve civile. “Ata do të vijnë të më vrasin, po i pres”, thekson 29-vjeçarja. Fytyra e saj është e lodhur, e munduar nga shenjat e persekutimit. “Mendoj se sa lehtë ma shkatërruan jetën, sa lehtë më prenë krahët, sa lehtë ma shkatërruan shtëpinë … gjithçka. Unë kurrë nuk kam menduar se do të isha diku si refugjate.”- ka shtuar ajo. Gafari në 2018 u bë kryebashkiakja më e re në Afganistan dhe e para grua që merrte këtë post në historinë e vendit. Talebanët ishin zotuar se do ta vrisnin. Ata u përpoqën tre herë, por nuk arritën. Atentati më i fundit për jetën e saj ishte në tetor 2020. Njëzet ditë më vonë, megjithatë, babai i saj, gjeneral Abdul Wasi Ghafari, u qëllua për vdekje.

“Ata vranë babanë tim. Më kërcënuan kudo, më kërkuan të ndërpres punën. Unë u kërcënova, u sulmova tri herë. Tri herë u përpoqën të më vrisnin. Unë u sulmova me armë të improvizuara, me armatime të rënda. Ata u përpoqën të ndalonin makinën time, më qëlluan, më hodhën shumë plumba në makinë”, përshkruan Zarifa Gafari.