Sveçla: Ka shumë gjasa që votimi për Qeverinë Hoti të dështojë

33

Xhelal Sveçla, ushtrues i detyrës së ministrit të Punëve të Brendshme në detyrë, ka thënë se ka shumë gjasa që votimi i nesërm për Qeverinë e Kosovës të dështoj. Ai thotë se te kjo mund të vijë për mungesë të numrave.

Duke folur në emisionin “Desku” në KTV, Sveçla ka thënë se edhe puna për Qeverinë e re është komedi e llojit të vet.

“Më bëri të buzëqesh deklarata e kryetarit të LDK-së, që tha se e kemi ndërmend edhe kësaj radhe të sakrifikojmë për Kosovën. Deklaratë qesharake dhe bajate. Nuk është kurrfarë sakrifice që i dymbëdhjeti për nga votat, të pretendojë të bëhet kryeministër dhe një estabilishment i tërë, i udhëhequr nga presidenti i vendit, t’i shërbejë këtij qëllimi. Ka shumë probleme legjitime e edhe me legjitimitet kjo qasje. Së pari qeverinë që e rrëzuan me mocion, ishte qeveri e cila nuk ishte peng i Listës Srpska. Ministrat e Listës Srpska ishin për shkak të kërkesave të Kushtetutës qe këta e kishin miratuar. Ne kundërshtonim edhe këtë pikë në Kushtetutën e Kosovës”, ka thënë Sveçla.

Sipas tij Qeveria në largim ka plotësuar një formalitet të nevojshëm, por se në asnjë moment vendimet e Qeverisë Kurti nuk ishin subjekt i shantazhit të Listës Srpska, përkatësisht Beogradit.

“Numrat në kuvend ishin të mjaftueshëm që kërkesat ilegjitime të Listës Srpska të mos pranohen. Nesër do të tentojnë të votojnë qeverie te re, qe edhe me Lista Srpska nuk i ka numrat e sigurt. Ka shumë gjasa që votimi të dështoj për shkak të mungesës së numrave. Shumë deputet të ndërgjegjshëm kanë hezitimet e drejta se çka të bëjnë nesër. Por nëse këta së bashku kanë numrat e dyshimtë, çfarë të themi pa Lista Srpska. Kjo qeverisje, besoj jashtëzakonisht e shkurtër, do të jetë subjekt i shantazhit të Serbisë, në vazhdimësi. Realisht Serbia prapë këmbëkryq do të ulet në Qeverinë e Kosovës”, ka theksuar Sveçla.

“Besojmë se do t’i fitojmë 50 për qind të votave”

Xhelal Sveçla beson se Lëvizja Vetëvendosje mund t’i fitojë 50 për qind të votave. Ai thotë se Vetëvendosje synon fitoren me qytetarin. Sipas tij “qytetarët besojnë se mund të arrihen 50 për qind të votave” nga Vetëvendosje.

“Nëse zgjedhjet mbahen tash, unë besoj se i fitojmë 50 për qind. Unë besoj se varësisht prej situatës, prej punës sonë si subjekti më i madh, por edhe në parashikimet e një potencialisht qeverisje të ardhshme shumë impotente në veprimet e saj, vetëm sa do të rritet mbështetja për Lëvizjen Vetëvendosje. Tashmë të gjitha sondazhet e nxjerrin Vetëvendosjen fituese bindëse në çfarëdo rrethane. Kjo ka ndodhur pasi Lëvizja Vetëvendosje është konsistente në veprimet e saj, ne jo vetëm se themi gjëra të drejta por punojmë dhe i bëjmë ato. Tashmë kemi përvojë që nuk e kemi pasur më herët. Kemi edhe përvojën e qeverisjes edhe dëshmi për t’ia prezantuar qytetarit se ne dimë edhe guxojmë”.

Comments are closed.