Si t’i shëroni thembrat e plasaritura?

3

Një paciente 56 vjeçe i kërkonte mjekut këshilla si t’i shërojë thembrat e plasaritur, ndërsa ajo merr këtë përgjigje: Mund të kurohen me lëngun e limonit. Vetitë e veta acetike ndihmojnë në heqjen e qelizave të vdekura të lëkurës, gjë që ju sjell një lëkurë më të butë dhe të shëndetshme në vendin e thembrave të çara. Preni limonin në dysh dhe fërkojeni zonën e infektuar. Bëjeni këtë për pesë minuta dhe pastaj pastrojeni me ujë.

Mjalti ka veti antibakteriale dhe është i përsosur për trajtimin e thembrave të çara dhe thara. Një gotë me mjaltë e vendosni në një legen me ujë dhe e përzieni. Pastaj, i futni këmbët në ujë për 15 deri 20 minuta dhe i fërkoni këmbët lehtas.

Bananet e pjekura janë ndër ilaçet më të mira shtëpiake për shërimin dhe trajtimin e thembrave të thara dhe të çara. Një banane e pjekur e copëtoni dhe e bëni në formë të pastës, pastë të cilën e vendosni në thembrat tuaja pasi t’i keni pastruar. Pritni 10 deri 15 minuta dhe pastroni këmbët me ujë të nxehtë. Këto janë disa nga mënyrat që mund të përdorni.

Comments are closed.