Si mund të ndihmojë dieta juaj në menaxhimin e migrenës kronike?

18

Shumë njerëz kanë zbuluar se sulmet e tyre të migrenës shkaktohen nga ushqime specifike.

Filloni një ditar ushqimi që përfshin atë që hani në çdo kohë. Nëse një ushqim shkakton një migrenë, koha midis ngrënies së saj dhe fillimit të një sulmi zakonisht është 12 deri në 24 orë.

Shkaktarët e dyshuar që zakonisht raportohen te Fondacioni Amerikan i Migrenës janë alkooli, veçanërisht vera e kuqe dhe çokollata, shkruan CNN, përcjell Klankosova.tv.

Gjithashtu, ka një lidhje të fortë midis konsumimit të tepërt të kafeinës dhe migrenës. Ushqimet shtesë që janë diskutuar gjerësisht si shkaktarë të mundshëm të migrenës janë: djathi i vjetërsuar, mishi i përpunuar, fasulet, kosi.

Eliminoni një ushqim për katër javë për ta izoluar atë si një shkak të mundshëm. Është e rëndësishme të dini se mos ngrënia për periudha të gjata kohore, ose agjërimi, gjithashtu mund të shkaktojë një sulm migrene.

Fatkeqësisht, nuk ka asnjë dietë të provuar miqësore ndaj migrenës. Sidoqoftë, disa ekspertë rekomandojnë këto udhëzime të përgjithshme:

  1. Hani shumë fruta dhe perime të freskëta
  2. Përfshini ushqime të pasura me vitaminë B12 si vezët dhe arrat
  3. Merrni mjaftueshëm magnez përmes spinaqit dhe drithërave të plota
  4. Shmangni ushqimet e përpunuara
  5. Hani pesë ose gjashtë porcione të vogla në intervale të rregullta gjatë gjithë ditës
  6. Qëndroni të hidratuar

Disa shtesa diete mund të ndihmojnë gjithashtu, por mos i provoni pa folur me mjekun tuaj. Shtesat mund të kenë përfitime, rreziqe dhe efekte anësore ashtu si ilaçet me recetë.

Pyesni mjekun tuaj dhe një dietolog të cilët mund t’ju ndihmojnë të jenë udhëzuesit juaj për një plan diete për migrenë.