Shuhet ëndrra e Sadikut, nuk do të luajë kundër River Plejt

19

Armando Sadiku nuk ia ka dalë që të lërë shenjë në Kupën Libertadores, arsyen kryesore pse vendosi që të udhëtonte drejt Amerikës së Jugut për t’u bashkuar me ekipin e Bolivar. Skuadra e tij është eliminuar mbrëmë nga play-off i turneut e kështu nuk ka arritur që të shkojë në fazën në grupe ku shorti e kishte caktuar të ndeshej me disa nga emrat më të mëdhenj të kontinentit si River Plejt e Fluminense.

Bolivar kishte luajtur ndeshjen e parë ndaj kolumbianëve të Zhunior dhe kishte fituar 2-1 në shtëpi. Por në takimin e mbrëmshëm në Kolumbi është mundur me shifrat 3-0 nga vendasit, në një sfidë ku ka bërë pak gjë për t’u kujtuar në fazën sulmuese.

Sadiku e nisi ndeshjen nga stoli dhe u aktivizua në minutën e 77 të sfidës, kur rezultati ishte 1-0, por pa se si skuadra e tij shumë shpejt u ndëshkua me dy gola pas gabimeve amatore në mbrojtje duke i dhënë lamtumirën turneut.

Tani mbetet të shihet nëse eksperienca e Sadikut do të vazhdojë përtej verës, apo nëse ai do të kthehet përsëri në Europë, pasi edhe klubi kishte varur shpresat te sulmuesi shqiptar sa u përket golave në Kupën Libertadores. Por ai nuk pat nj rol protagonisti në këtë edicion, duke patur rol zëvendësuesi në ndeshjet e luajtura e duke mos gjetur rrugën e rrjetës.