Shtatë ushqime që janë të dobishme për mëlçinë tuaj

Mëlçia është tepër rezistente ndaj lëndimeve. Gjithashtu mund të riprodhohet në madhësi normale edhe pasi të hiqet deri në 90%! Megjithatë, është e rëndësishme të kujdeseni për të dhe të shmangni gjërat që e dëmtojnë atë, si alkooli i tepërt, suplementet ushqimore dhe barnat psikoaktive

 

Ju mund të mos shprehni mirënjohje për mëlçinë tuaj, por ajo punon 24 orë në ditë për ju. Meena B. Bansal, profesoreshë e mjekësisë dhe drejtoreshë e kërkimit për sëmundjet e mëlçisë në Shkollën e Mjekësisë Icahn, thotë se është një organ mbresëlënës. Është linja e parë e mbrojtjes kundër çdo toksine që mund të përpiqet të hyjë në trupin tonë. Mëlçia është tepër rezistente ndaj lëndimeve. Gjithashtu mund të riprodhohet në madhësi normale edhe pasi të hiqet deri në 90%! Megjithatë, është e rëndësishme të kujdeseni për të dhe të shmangni gjërat që e dëmtojnë atë, si alkooli i tepërt, suplementet ushqimore dhe barnat psikoaktive.

KAFE. “I vetmi ushqim për të cilin ka prova të qarta të një efekti të dobishëm në mëlçinë tuaj është kafeja”, thotë Bansal. “Konsumimi i kafesë lidhet me përmirësimin e enzimave të mëlçisë, veçanërisht te njerëzit në rrezik të sëmundjeve të mëlçisë”. Ata me sëmundje të mëlçisë para-ekzistuese kanë treguar përmirësime në shkallën e fibrozës dhe cirrozës, kancerit të mëlçisë dhe vdekshmërisë së përgjithshme kur u jepen tre ose më shumë filxhanë kafe në ditë. Është interesante se shkencëtarët nuk e kuptojnë plotësisht saktësisht se cilët përbërës të kafesë japin përfitimin, pasi ka shumë përbërës në kafe, por besohet se është kombinimi. Në mënyrë ideale, ju duhet të pini kafe të zezë për të shmangur kaloritë e tepërta nga kremi dhe sheqeri.

Advertisements

FRUTAT E THATA. Ato ndihmojnë në shëndetin e zemrës, por gjithashtu përmbajnë yndyrna të shëndetshme dhe antioksidantë që janë shoqëruar me një prevalencë më të ulët të sëmundjes së mëlçisë yndyrore te meshkujt.

VAJ ULLIRI. Një nga elementët kryesorë të dietës mesdhetare është vaji i ullirit, mund të mbështesë shëndetin e mëlçisë. Vaji i ullirit është një burim i mirë i yndyrës së pangopur që përmirëson nivelet e kolesterolit dhe triglicerideve. Ai gjithashtu përmban antioksidantë që mbrojnë nga inflamacioni dhe dhëmbjet e mëlçisë. Plus, proteinat e tij e bëjnë atë të shpejtë dhe të lehtë për t’u shtuar në çdo dietë.

KËRPUDHA. Kërpudhat janë një ushqim i mirë falë përmbajtjes së lartë të antioksidantëve. Në një studim të vitit 2020, të rriturit që hanin kërpudha të paktën katër herë në javë kishin një shans 24% më të ulët për të zhvilluar sëmundje të mëlçisë yndyrore joalkoolike sesa ata që i hanin ato rrallë.

SHAFRAN I INDISË. Kurkumini, i cili është një polifenol që gjendet në shafran i Indisë, është treguar se është i dobishëm për mëlçinë, megjithëse të dhënat që vërtetojnë ndonjë efekt pozitiv te njerëzit janë të pakta. Shtimi i shafranit natyral në ushqim mund të jetë një mënyrë e shijshme për të përfituar mëlçinë.

KOSI. Kolesteroli i lartë është treguar se rrit inflamacionin dhe dhëmbëzat e mëlçisë. Por kosi mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër dëmtimit të mëlçisë, falë probiotikëve që ndihmojnë në zbërthimin e kolesterolit LDL. Në një studim të vitit 2019, kosi probiotik u zbulua se ul ndjeshëm kolesterolin total dhe LDL tek të rriturit me kolesterol të butë deri mesatarisht të lartë.

UJI. Uji nuk është pija më emocionuese për shëndetin e mëlçisë, por ndihmon që sistemi i filtrimit të trupit tuaj të funksionojë pa probleme. Në një studim të madh të vitit 2021, burrat që pinin të paktën tetë gota ujë në ditë kishin më pak gjasa të zhvillonin sëmundje të mëlçisë së spektrit sesa burrat që nuk pinin aq shumë ujë. Meqenëse pirja e më pak alkoolit dhe e më shumë ujit janë të mira për mëlçinë, atëherë e kuptoni që duhet të zëvendësoni një gotë alkool me një gotë ujë.