Shpërndahet parlamenti i Bullgarisë, zgjedhjet e reja më dy tetor

Presidenti bullgar Rumen Radev dekretoi të hënën shpërndarjen e Asamblesë së 47-të Kombëtare, duke filluar nga 2 gushti dhe mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare më 2 tetor.

Me të njëjtin dekret, Radev emëroi një kabinet të përkohshëm të kryesuar nga Galab Donev, një ish-ministër i përkohshëm i punës dhe politikës sociale.

Anëtarët e kabinetit të përkohshëm dhe prioritetet e tij do të prezantohen zyrtarisht të martën në mesditë në administratën e presidentit.

Advertisements

Dekreti presidencial u dha në përputhje me Kushtetutën, pasi ndryshimi i vazhdueshëm nuk përmbushi mandatin e formimit të kabinetit, GERB-UDF refuzoi mandatin dhe BSP për Bullgarinë gjithashtu hoqi dorë nga posti.

Kabineti aktual, i kryesuar nga Kiril Petkov, duhej të jepte dorëheqjen më 27 qershor pas pak më shumë se gjashtë muajsh në detyrë, kur humbi një votë mosbesimi më 22 qershor.

Mocioni u paraqit nga opozita GERB-UDF dhe u mbështet nga të gjitha grupet e tjera parlamentare, duke përfshirë ish-partnerin e ndarjes së pushtetit Ka një popull të tillë (TISP), ministrat e të cilit janë larguar nga qeveria e koalicionit më 8 qershor.

Duke gjykuar nga sondazhet, legjislatura e ardhshme do të jetë e fragmentuar apo edhe më e fragmentuar se ajo aktuale me shtatë grupet e saj parlamentare dhe formimi i një koalicioni qeverisës ka të ngjarë të jetë një luftë e vështirë. Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.