SHBA ndalon hyrjen e 76 personave nga Arabia Saudite

29

Shtetet e Bashkuara ndaluan sot hyrjen e 76 personave nga Arabia Saudite.

Ata thanë se nuk do të qëndrojnë indiferentë ndaj individëve që kërcënuan ose sulmuan aktivistë, disidentë dhe gazetarë, tha Sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken.

Blinken tha se ndalimi i Departamentit të Shtetit, i quajtur “ndalimi Kashoghi”, vlen për individë të përfshirë drejtpërdrejt në aktivitete serioze kundër disidente, tha Blinken menjëherë pasi CIA njoftoi se qeveria saudite kishte gisht në vrasjen e gazetarit Jamal Kashogi.

Kashogi u vra në konsullatën Saudite më Turqi në 2018.