SHBA-ja testoi raketë interkontinentale balistike

10

Uashington, 2 tetor – Forcat ajrore të SHBA-së sot testuan raketë të re interkontinentale balistike për lansim nga baza Vanderberg në Kaliforni.

Raketa “Minitmen3” ishte gjuajtur nga Kalifornia dhe ka fluturuar 6.760 kilometra përmes Paqësorit drejtë Ishujve Marshall.

Forcat ajrore kumtuan se testi ka treguar aftësi të sistemit interkontinental raketor balistik dhe nuk paraqet përgjigje për ngjarjet botërore ose tensionet rajonale.

Comments are closed.