“Sekretet” e El Chapos, nga të dashurat tek avionët privatë (FOTO)

Tre avionë privatë, një kopsht zoologjik me kafshë të egra dhe trajtime kundër plakjes në Zvicër. I pandehuri Miguel Angel Martinez, një dëshmitar kyç në gjyqin kundër trafikantit meksikan të drogës, tregoi jetën luksoze të baronit të drogës para arrestimit

Para se të përfundonte në burg në Nju Jork, kreu i kartelit të pamëshirshëm Sinaloa, Joaquin Guzman i quajtur “El Chapo”, kishte një jetë plot eksese. Miguel Angel Martinez, krahu i djathtë i trafikantit të drogës meksikane (ai punoi për Guzmanin midis 1986 dhe 1998), tani një dëshmitar kyç në gjyqin që po mbahet në Gjykatën Federale të Bruklinit, është shprehur për të ditët e fundit. Në fillim të gjyqit avokatët mbrojtës u përpoqën të bllokonin dëshminë e Martinez duke e quajtur atë jo të besueshme si “kokainomanak”. Nga ana e tij, bashkëpunëtori i mëparshëm, për të cilin u morën masa të paparashikuara sigurie, pranoi se në disa periudha ai kishte nuhatur rreth 4 gramë drogë në ditë, por theksoi se ai ishte “i pastër” dhe se nuk përdorte më barna për të paktën 20 vjet. Martinez me nofkën El Gordo (i shëndoshë), tregoi në detaje jetën luksoze dhe sekrete të El Chapo luksoze.

DROGA

Martinez shpjegoi sesi karteli Sinaloa arriti të kontrabandonte tonelën e kokainës në Shtetet e Bashkuara nëpërmjet tuneleve të gërmuara nën kufi, në kamionë me kosh të fshehtë dhe madje edhe në kuti të rreme të piperit.

TRE AVIONË PRIVATË

Në këmbim të tonelatave kokainë, miliona dollarë arriti në Tijuana çdo muaj që Guzman “dërgohej” me tre avionët e tij privat. Sipas dëshmisë së të penduarve, çdo aeroplan bartte deri në 10 milionë dollarë për udhëtim.

PARATË

Karteli i Sinaloa kishte disa vende të fshehura për të fshehur paratë, por shumica shkuan drejtpërdrejt në bankat meksikane, ku zyrtarët u detyruan të shkëmbenin miliona dollarë në pesos pa bërë shumë pyetje.

SHTËPITË

El Chapo kishte shtëpi të shpërndara në të gjithë Meksikën, veçanërisht në vendet turistike. Ai shkonte atje me avionët e tij privatë të shoqëruar nga truprojat: “Ai kishte prona kudo”, – tha Martinez. – Ai kishte fermë në çdo shtet”.

Një prej vendbanimeve të preferuara të Chapo ishte rezidenca prej 10 milionë dollarësh në Acapulco, me katër pishina dhe madje edhe një kopsht zoologjik privat. Brenda pronës kaloi një tren në të cilin trafikanti u ngjit për të admiruar luanë, tigrat dhe panterët. Në vendbanim kishte edhe një jaht të ankoruar të quajtur “Chapito”.

GRATË

Dëshmia më e turpshme e Martinez ishte ajo e lidhur me gratë, sepse në sallë ishte edhe gruaja e tanishme e Guzmanit, ish-modelja Emma Coronel. Ndër shpenzimet e tij – shpjegoi i penduari – ishin gjithmonë të dashurat e tij që nuk ishin kurrë më pak se 4 ose 5: “Gjithmonë do të paguanim çdo gjë që ata dëshironin”.

UDHËTIMET

Gjatë viteve El Chapo sigurisht që nuk do të humbte udhëtimet luksoze. Destinacionet e preferuara ishin Macau për lojërat e fatit dhe Zvicra ku trafikanti i drogës iu nënshtrua trajtimeve kundër plakjes.

MASAKRAT

Epika kriminale ndalet kur karteli Sinaloa ndërmerr një luftë të plotë me kartelin rival të udhëhequr nga vëllezërit Arellano Felix. Ky i fundit punësoi një skuadër vrasësish, të cilët më 24 maj 1993, në aeroportin e Guadalajarës, u mbytën në Guzman. Por, në Mercury Grand Marquis të bardhë në të cilën ata mendojnë se trafikanti është i fshehur, në vend të kësaj ka kardinali Juan Jesús Posadas Ocampo i cili është vrarë me 6 njerëz të tjerë që e shoqërojnë atë.

RËNIA

Vdekja e kardinalit provon reagimin e ashpër të qeverisë meksikane. Që atëherë, jeta e Chapo ka ndryshuar rrënjësisht dhe krimineli është i detyruar të ndryshojë fshehur çdo ditë. Arrestimi i parë është bërë më 4 qershor 1993 vetëm kur trafikanti i drogës është gati të ikte në San Salvador. Pjesa tjetër është kronika. Gjatë dekadave të ardhshme, trafikanti i drogës arriti të arratisej dy herë nga burgu në Meksikë para se të arrestohej përfundimisht më 8 janar 2016 dhe më pas, më 19 janar 2017, u ekstradua në Shtetet e Bashkuara.