Rikthehet Liga e Kampionëve: 32 klubet, mënyra e kualifikimit, të arriturat, formacionet, trajnerët, lojtarët dhe gjithçka tjetër

Liga e Kampionëve kthehet në këtë mesjavë për edicionin 2019/2020, ku pritet të jetë një garë e fortë me klube të mëdha që e kërkojnë triumfin. 32 klube, 8 grupe, një trofe. Gjithçka nis të martë, ku rrokulliset topi për herë të parë, ndërsa finalja zhvillohet në Ataturk Stadium të Stambollit me 30 maj. Më poshtë e gjeni një analizë të detajuar për secilin grup dhe ekip.

Grupi A

Grupi A përbëhet nga klube si PSG, Real Madrid, Club Brugge e Galatasatay.


Paris Saint-Germain

Renditja në UEFA: 8

Mënyra e kualifikimit: Kampion i Francës

Suksesi më i madh në: Gjysmëfinalist (1995)

Formacioni i mundshëm

Paris: Navas; Kehrer, Thiago Silva, Meunier, Marquinhos; Verratti, , Herrera, Di María; Cavani, Neymar, Mbappe.

Trajner: Thomas Tuchel

Lojtari kryesor: Kylian Mbappé

Lojtari për tu ndjekur: Thilo Kehrer


Real Madrid

Renditja në UEFA: 1

Mënyra e kualifikimit: vendi i tretë në La Liga

Suksesi më i madh: fitues 13 herë (rekord)

Formacioni i mundshëm

Real Madrid: Courtois; Carvajal, Varane, Ramos, Mendy; Casemiro, Kroos, Modric; Bale, Benzema, Hazard.

Trajner: Zinédine Zidane

Lojtari kryesor: Eden Hazard

Lojtari për tu ndjekur: Vinícius Júnior


Club Brugge

Renditja në UEFA: 37

Si u kualifikuan: nënkampion i Belgjikës, fitoi ndeshjen e play-off ndaj LASK

Suksesi më i madh: vendi i dytë (1978)

Formacioni i mundshëm

Club Brugge: Mignolet; Ricca, Deli, Mitrović, Mata; Vanaken, Rits, Vormer; Diatta, Okereke, Bonaventure.

Trajner: Philippe Clement

Lojtari kryesor: Hans Vanaken

Lojtari për tu ndjekur: David Okereke


Galatasaray

Renditja në UEFA :68

Si u kualifikuan: kampion i Turqisë: Turkish champions

Suksesi më i madh: gjysmëfinalist (1989)

Formacioni i mundshëm

Galatasaray: Muslera; Mariano, Luyindama, Marcao, Nagatomo; Nzonzi, Lemina, Seri, Babel, Feghouli; Falcao.

Trajner: Fatih Terim

Lojtari kryesor: Sofiane Feghouli

Lojtari për tu ndjekur: Yunus Akgün



Grupi B

Grupi B përbahet nga klube si Bayern Munich, Tottenahm, Olympiacos, Cervena Zvezda.


Bayern München

Renditja në UEFA: 3

Mënyra e kualifikimit: Kampion i Gjermanisë

Suksesi më i madh: Kampion (pesë herë)

Formacioni i mundshëm

Bayern: Neuer; Pavard, Süle, Hernández, Alaba; Kimmich, Tolisso, Coutinho; Gnabry, Perišić, Lewandowski

Trajner: Niko Kovač

Lojtari kryesor: Robert Leëandoëski

Lojtari për ta ndjekur: Alphonso Davies


Tottenham Hotspur

Renditja në UEFA: 17

Mënyra e kualifikimit: vendi i katërt në Ligën Premier

Suksesi më i madh: Vendi i dytë (një herë)

Formacioni i mundshëm

Tottenham: Lloris; Aurier, Alderweireld, Vertonghen, Davies; Winks, Son, Ndombele; Lucas, Alli, Kane.

Trajner: Mauricio Pochettino

Lojtari kryesor: Harry Kane

Lojtari për tu ndjekur: Giovani Lo Celso


Olympiacos

Renditja në UEFA: 35

Mënyra e kualifikimit: Vendi i dytë në Greqi, fitore në play-off ndaj Krasnodar

Suksesi më i madh: çerekfinale (një herë 1999)

Formacioni i mundshëm

Olympiacos: Sá; Elabdellaoui, Meriah, Cissé, Tsimikas; Guilherme, Bouchalakis, Masouras, Valbuena; Podence, Guerrero.

Trajner: Pedro Martins

Lojtari kryesor: Guilherme

Lojtari ër tu ndjekur: Lazar Randjelovic


Crvena Zvezda

Renditja UEFA: 88

Mënyra e kualifikimit: Kampion, fitore në paly-off ndaj Young Boys

Suksesi më i madh: Fitues një herë(1991)

Formacioni i munshëm

Crvena zvezda: Borjan; Rodić, Milunović, Degenek, Gajić; Jovičić, Cañas, Van la Parra, Marin, García; Pavkov.

Trajner: Vladan Milojević

Lojtari kryesor: El Fardou Ben Nabouhane

Lojtari për tu ndjekur: Richmond Boakye



Grupi C

Grupi C ka klube si Manchester City, Shakhtar Donetsk, Dinamo Zagreb dhe Atalanta. 


Manchester City

Renditja në UEFA: 6

Si u kualifikuan: Kampion i Anglisë:

Suksesi më i madh: gjysmëfinalist (2016)

Formacioni i mundhsëm

City: Ederson; Cancelo, Stones, Laporte, Zinchenko; De Bruyne, Rodri, Gündoğan; Mahrez, Aguero, Sterling.

Trajner: Josep Guardiola

Lojtari kryeso: Raheem Sterling

Lojtari për tu ndjekur: Phil Foden


Shakhtar Donetsk

Renditja në UEFA: 16

Si u kualifikua: Kampion i Ukrainës

Suksesi më i madh: çerekfinale (2011)

Formacionet e mundshme

Shakhtar: Pyatov; Bolbat, Kryvtsov, Matviyenko, Ismaily; Stepanenko, Marlos, Kovalenko, Alan Patrick, Solomon; Moraes.

Trajner: Luís Castro

Lojtari kryesor: Júnior Moraes

Lojtari për tu ndjekur: Tete


Dinamo Zagreb

Renditja në UEFA: 51

SI u kualifikuan: kampion i Kroacisë, fitues i play-off ndaj Rosenborg

Suksesi më i madh : Faza e grupeve (gjashtë herë prezent)

Dinamo: Livaković; Stojanovič, Dilaver, Perić, Leovac; Gojak, Ademi, Moro, Oršić; Olmo, Petković.

Trajner: Nenad Bjelica

Lojtari kryesor: Bruno Petković

Lojtari për tu ndjekur: Dani Olmo


Atalanta

Renditja në UEFA: 92

Si u kualifikuan: vendi i tretë në Serie A

Suksesi më i madh: Debutimi në këtë sezon

Formacioni i munshëm

Atalanta: Gollini, Palomino, Gjimshiti, Masiello; Hateboer, De Roon, Freuler, Gosens; Iličić, Gómez; Zapata.

Trajner: Gian Piero Gasperini

Lojtari kryesor: Duván Zapata

Lojtari për tu ndjekur: Musa Barrow



Grupi D

Grupi D ka klube si Juventus, Atletico Madrid, Bayer Leverkusen, Lokomotiva Moska.


Juventus

Renditja në UEFA: 5

Mënyra e kualifikimit: Kampion i Italisë

Suksesi më i madh: Kampion (dy herë)

Formacioni i mundshëm

Juventus: Szczęsny; Danilo, Chiellini, De Ligt, Alex Sandro; Pjanic, Ramsey, Rabiot; Costa, Higuaín, Ronaldo.

Trajner: Maurizio Sarri

Lojtari kryesor: Cristiano Ronaldo

Lojtari për tu ndjekur: Merih Demiral


Atlético Madrid

Renditja UEFA: 4

Mënyra e kualifikimit: vendi i dytë

Suksesi më i madh: vendi i dytë (tri herë)

Formacioni i mudshmë

Atlético: Oblak; Trippier, Savić, Giménez, Lodi; Koke, Ñíguez, Llorente, Lemar; Félix, Costa.

Trajner: Diego Simeone

Lojtari kryesor: Jan Oblak

Lojtari për tu ndjekur: Joao Félix


Bayer Leverkusen

Renditja në UEFA: 28

Mënyra e kualifikimit: vendi i katërt në Bundesliga

Suksesi më i madh: vendi i dytë (një herë)

Formacioni i mundshëm

Leverkusen: Hrádecký; Lars Bender, Tah, Sven Bender, Wendell; Aránguiz, Havertz, Demirbay; Bellarabi, Volland, Bailey.

Trajner: Peter Bosz

Lojtari kryesor: Kai Havertz

Lojtari për tu ndjekur: Moussa Diaby


Lokomotiv Moskva

Renditja në UEFA: 54

Mënyra e kualifikimit: vendi i dytë në Ligën Premier ruse

Suksesi më i madh: kalimi i grupit (dy herë)

Formacioni i mundshëm

Lokomotiv: Guilherme; Zhivoglyadov, Höwedes, Ćorluka, Ignatyev; Zhemaletdinov, Krychowiak, João Mário, Barinov, Rybus; Smolov.

Trajner: Yuri Semin

Lojtari kryesor: Grzegorz Krychowiak

Lojtari për tu ndjekur: Dmitri Barinov



Grupi E

Në këtë grup bëjnë pjesë skuadrat si, Napoli, Liverpool, Salzburg dhe Genk.


Liverpooli

Renditja në UEFA: 11

Mënyra e kualifikimit: Vendi i dytë në Ligën Premier dhe kampion në fuqi i garës më të madhe në Evropë për klube

Suksesi më i madh: Triumfoi në sezonin e kaluar në Ligën e Kampionëve

Formacioni i mundshëm

Liverpool: Alisson; Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson; Fabinho, Henderson, Wijnaldum, Salah; Firmino, Mane.

Liverpool (Foto: Matthias Hangst/Getty Images/Guliver)

Trajner: Jurgen Klopp

Lojtari kryesor: Van Dijk

Lojtari për t’u ndjekur: Rhian Brewster


Napoli

Renditja në UEFA: 15

Mënyra e kualifikimit: Vendi i dytë në Serie A

Suksesi më i madh: Raundi 1/8 e finales (2012, 2017)

Formacioni i mundshëm

Napoli: Meret; Di Lorenzo, Manolas, Koulibaly, Ghoulam; Callejón, Allan, Fabián Ruiz, Insigne; Mertens, Milik

Napoli (Foto: Francesco Pecoraro/Getty Images/Guliver)

Trajner: Carlo Ancelotti

Lojtari kryesor: Arkadiusz Milik

Lojtari për t’u ndjekur: Eljif Elmas.


Red Bull Salzburg

Renditja në UEFA: 29

Mënyra e kualifikimit: Kampion i ligës së Austrisë

Suksesi më i madh: Faza e grupeve (1994/95)

Formacioni i mundshëm

Salzburg: Stankovic; Kristensen, Ramalho, Wöber, Ulmer; Minamino, Junuzović, Bernede, Szoboszlai; Hëang, Håland

Trajner: Jesse Marsch

Lojtari kryesor: Andreas Ulmer

Lojtari për t’u ndjekur: Erling Braut Haland.


Genk

Renditja në UEFA: 60

Mënyra e kualifikimit: Kampion i ligës së Belgjikës

Suksesi më i madh: Faza e grupeve dy herë (2003, 2012)

Formacioni i mundshëm

Salzburg: Coucke; Uronen, Dewaest, Cuesta, De Norre; Hrošovský, Berge, Heynen; Paintsil, Onuachu, Ndongala

Trajner: Felice Mazzu

Lojtari kryesor: Sander Berge

Lojtari për t’u ndjekur: Ianis Hagi.



Grupi F

Në këtë grup bëjnë pjesë skuadrat si, Barcelona, Dortmund, Inter dhe Slavia Praga


Barcelona

Renditja në UEFA: 2

Mënyra e kualifikimit: Kampioni ligës së Spanjës

Suksesi më i madh: Pesë herë fitues i Ligës së Kampionëve (1992, 2006, 2009, 2011, 2015)

Formacioni i mundshëm

Barcelona: Ter Stegen; Roberto, Piqué, Lenglet, Alba; Rakitić, Busquets, De Jong; Griezmann, Suárez, Messi.

Barcelona (Foto: Alex Caparros/Getty Images/Guliver)

Trajner: Ernesto Valverde

Lojtari kryesor: Lionel Messi

Lojtari për t’u ndjekur: Ricard Puig


Dortmund

Renditja në UEFA: 13

Mënyra e kualifikimit: Vendi i dytë në ligën e Gjermanisë

Suksesi më i madh: Fitues i Ligës së Kampionëve (1997)

Formacioni i mundshëm

Dortmund: Bürki; Hakimi, Akanji, Hummels, Guerreiro; Delaney, Witsel, Sancho, Reus, Brandt; Alcácer.

Trajner: Lucien Favre

Lojtari kryesor: Marco Reus

Lojtari për t’u ndjekur: Jacob Bruun Larsen


Interi

Renditja në UEFA: 46

Mënyra e kualifikimit: Vendi i katërt në ligën e Italisë

Suksesi më i madh: Tri herë fitues i Ligës së Kampionëve (1964, 1965, 2010)

Formacioni i mundshëm

Inter: Handanovič; Godín, De Vrij, Škriniar; Lazaro, Vecino, Brozović, Sensi, Asamoah; Lautaro, Lukaku.

Trajner: Antonio Conte

Lojtari kryesor: Romelu Lukaku

Lojtari për t’u ndjekur: Nicolo Barella


Slavia Praga

Renditja në UEFA: 73

Mënyra e kualifikimit: Fitues i ligës së Çekisë

Suksesi më i madh: Faza e grupeve (2007/2008)

Formacioni i mundshëm

Slavia: Kolář; Coufal, Kúdela, Hovorka, Bořil; Masopust, Traoré, Souček, Stanciu, Olayinka; Van Buren.

Trajner: Jindrich Trpisovcky

Lojtari kryesor: Tomas Soucek

Lojtari për t’u ndjekur: Lukas Masopust.



Grupi G

Në këtë grup bëjnë pjesë skuadrat si, Zenit, Benfica, Lyon dhe Rasenball Sport Leipzig

Zeniti

Renditja në UEFA: 19

Mënyra e kualifikimit: Kampioni ligës së Rusisë

Suksesi më i madh: 1/8 e finales e arritur tri herë (2012, 2014, 2016)

Formacioni i mundshëm

Zeniti: Lunev; Smolnikov, Ivanović, Rakits’kyy, Zhirkov; Kuzyaev, Barrios, Douglas Santos, Shatov; Azmoun, Dzyuba.

Trajner: Sergei Semak

Lojtari kryesor: Malcom

Lojtari për t’u ndjekur: Sebastian Driussi


Benfica

Renditja në UEFA: 21

Mënyra e kualifikimit: Kampioni ligës së Portugalisë

Suksesi më i madh: Fitues i Ligës së Kampionëve (1961, 1962)

Formacioni i mundshëm

Zeniti: Vlachodimos; André Almeida, Ferro, Rúben Dias, Grimaldo; Fejsa, Taarabt, Pizzi, Rafa; De Tomás, Seferović.

Trajner: Bruno Lage

Lojtari kryesor: Haris Seferovic

Lojtari për t’u ndjekur: Gedson Fernandes


Lyoni

Renditja në UEFA: 27

Mënyra e kualifikimit: Vendi i tretë në ligën e Francës

Suksesi më i madh: Gjysmëfinale e Ligës së Kampionëve (2010)

Formacioni i mundshëm

Lyon: Lopes; Dubois, Andersen, Denayer, Koné; Thiago Mendes, Tousart, Aouar; Traoré, Dembélé, Depay.

Trajner: Sylvinho

Lojtari kryesor: Moussa Dembele

Lojtari për t’u ndjekur: Houssem Aouar


Leipzig

Renditja në UEFA: 69

Mënyra e kualifikimit: Vendi i tretë në ligën e Gjermanisë

Suksesi më i madh: Faza e grupeve (2018)

Formacioni i mundshëm

Leipzig: Gulácsi; Mukiele, Konaté, Orban; Klostermann, Demme, Halstenberg; Sabitzer, Forsberg; Werner, Poulsen.

Trajner: Julian Nagelsmann

Lojtari kryesor: Timo Werner

Lojtari për t’u ndjekur: Ibrahima Konate.



Grupi H

Në këtë grup bëjnë pjesë skuadrat si, Chelsea, Valencia, Ajax dhe Lille


Chelsea

Renditja në UEFA: 12

Mënyra e kualifikimit: Fitues i Ligës së Evropës dhe vendi i tretë në ligën e Anglisë

Suksesi më i madh: Fitues i Ligës së Kampionëve (2012)

Formacioni i mundshëm

Chelsea: Kepa; Christiansen, Zouma, Rudiger; Azpilicueta, Kovačić, Jorginho, Palmieri; Hudson-Odoi, Abraham, Mount.

Chelsea (Foto: Laurence Griffiths/Getty Images/Guliver)

Trajner: Frank Lampard

Lojtari kryesor: N’Golo Kante

Lojtari për t’u ndjekur: Mason Mount.


Ajax

Renditja në UEFA: 20

Mënyra e kualifikimit: Fitues i ligës së Holandës

Suksesi më i madh: Katër herë fitues i Ligës së Kampionëve (1971, 1972, 1973, 1995)

Formacioni i mundshëm

Ajax: Onana; Dest, Veltman, Blind, Tagliafico; Martínez, Ziyech, Álvarez; Neres, Tadić, Promes.

Donny van de Beek. (Photo by Dean Mouhtaropoulos/Getty Images/Guliver)

Trajner: Erik ten Hag

Lojtari kryesor: Hakim Ziyech

Lojtari për t’u ndjekur: Carel Eiting.


Valencia

Renditja në UEFA: 39

Mënyra e kualifikimit: Vendi i katër në ligën e Spanjës

Suksesi më i madh: Dy herë vendi i dytë në Ligën e Kampionëve (2000, 2001)

Formacioni i mundshëm

Valencia: Cillessen; Wass, Garay, Paulista, Gayà; Guedes, Kondogbia, Parejo, Ferran Torres; Gameiro, Rodrigo.

Trajner: Albert Celades

Lojtari kryesor: Daniel Parejo

Lojtari për t’u ndjekur: Ferran Torres.


Lille

Renditja në UEFA: 39

Mënyra e kualifikimit: Vendi i dytë në ligën e Francës

Suksesi më i madh: 1/8 e finales së Ligës së kampionëve (2007)

Formacioni i mundshëm

Lille: Maignan; Çelik, Fonte, Gabriel, Bradarić; Araújo, Andre, Renato Sanches, Bamba; Ikoné; Osimhen.

Trajner: Christophe Galtier

Lojtari kryesor: Jose Fonte

Lojtari për t’u ndjekur: Jonathan Ikone.