Reagon ambasada ruse në Beograd pasi Kosova e shpalli non-grata spiunen Daria Asmalova

Ambasada ruse në Beograd ka reaguar duke thënë që arrestimi dhe shpallja “non grata” e ruses Daria Aslamova, paraqet sipas tyre “një tjetër provokim të institucioneve të Kosovës”.

“Ndalimi i pabazuar i Daria Aslamovës është një provokim tjetër i institucioneve të përkohshme në Kosovë, shembull i shpërfilljes së plotë të Prishtinës ndaj parimeve themelore demokratike, përfshirë lirinë e mediave. Ne i bëjmë thirrje Sekretariatit të OKB-së, UNMIK-ut, Misionit të OSBE-së në Kosovë, Ligjit të BE-së. Misioni i Zbatimit dhe organizatat ndërkombëtare ekspertë të dalin menjëherë me një vlerësim publik të ngjarjes”, thuhet në deklaratën e ambasadës ruse, transmeton Klankosova.tv.

Aslamova që akuzohet nga shtete të ndryshme se shërben si spiune e inteligjencës ushtarake ruse është ndaluar të shtunën në Kosovë, e më pas pas marrjes në pyetje është liruar dhe më pas larguar nga Kosova.

Advertisements

Derisa ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, e ka shpallur të dielën atë person “non grata”, duke ia ndaluar hyrjen në Kosovë për pesë vjetët e ardhshme.