Putini parakalon nudo para ambasadës ruse

174

Një protestë e pazakontë është mbajtur të premten në Pragë, ku një kukull që portretizonte presidentin rus, Vladimir Putin, i zhveshur lakuriq, parakaloi në dyert e ambasadës ruse. Demonstruesit, pjesëtarë të grupit “Kaputin”, kërkuan lirimin e kritikut Alexe Navalny dhe denoncuan shtimin e trupave ruse në kufirin me Ukrainën.

Protestuesit e kishin ulur kukullën në një tualet prej “floriri”, që simbolizonte fronin e pushtetit të tij, ndërsa në duar i kishin vendosur një furçë dhe një top me letër higjienike. Furçat e tualetit u bënë simbol i protestave pas arrestimit të Navalny-t në shkurt, pas burgosjes së tij. Protestuesit gjithashtu i bënë thirrje qeverisë çeke që të mbante orientim pro perëndimor dhe të mos porosisë vaksinën ruse, Sputnik V.