Pse duhet ngrënë karota?

51

A e keni menduar ndonjëherë se sa të shëndetshme dhe se pse duhet ngrënë karota? Gazeta KOHA ju sjell disa benefite që karotat i sjellin shëndetit tuaj

Njerëzit duhet të hanë karota sepse ato janë një burim i pasur i lëndëve ushqyese që mund të promovojnë shëndet më të mirë dhe ndoshta të parandalojnë një numër problemesh serioze mjekësore. Këto lëndë ushqyese përfshijnë vitaminën A, fibra dietike, vitaminë C dhe kalcium. Karotat mund të gjinden lehtë gjatë gjithë vitit dhe janë të thjeshta për tu shtuar në ushqim si të gjalla ashtu edhe të gatuara. Përpos karotave tipike me ngjyrë portokalli, ju duhet të provoni karotat e kuqe, vjollcë ose të verdha, që përmbajnë përqendrime të larta të përbërjeve antioksiduese si Antocianina dhe Likopeni.

VITAMINA A. Pjesa më e madhe e vitaminës A në karota është në formën e beta-karotenit. Beta-karoteni është përbërja karotenoide e pigmentuar që është përgjegjëse për ngjyrën portokalli të një karote. Një antioksidant i fuqishëm, beta-carotene mund të pengojë aftësinë e radikaleve të lira për të dëmtuar ADN-në dhe mund të ndihmojë në parandalimin e diabetit, sëmundjeve të zemrës dhe kancerit. Vitamina A është e tretshme në yndyrë dhe kërkon që një burim yndyre dietike të thithet. Shtoni karota të grira, të papërpunuara në sallatat e hedhura me një salcë të bazuar në vaj ulliri, ose shtoni karota të prera në copa në supat me bazë mishi.

FIBRA DIETIKE. Karotat përmbajnë rreth 2 gram fibra. Kjo sasi është 8% e fibrave dietike të nevojshme për të rriturit çdo ditë. Karotat janë një burim i mirë i fibrave të tretshme dhe të patretshme. Sipas Shërbimeve Shëndetësore të Universitetit të Harvardit, një dietë e pasur me fibra të tretshme mund të zvogëlojë rrezikun e presionit të lartë të gjakut dhe diabetit, ndërsa fibrat e patretshme mund të mbrohen nga problemet e tretjes si kapsllëku. Një dietë e pasur me fibra mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit, presionit të lartë të gjakut dhe sëmundjeve të zemrës.

VITAMINA C. Gratë e rritura kanë nevojë për 75 miligram vitaminë C çdo ditë, dhe burrat kanë nevojë për 90 miligramë. Një racion karotash përmbush rreth 6% të kësaj kërkese. Si një antioksidant i fuqishëm, marrja e vitaminës C mund të ulë rrezikun e sëmundjeve të zemrës, presionit të lartë të gjakut, degjenerimit makular të lidhur me moshën dhe kancerit. Trupi gjithashtu përdor vitaminën “C” për të ndihmuar në mbajtjen e lëkurës tuaj dhe në prodhimin e kolagjenit. Sasia e kësaj vitamine në karota zvogëlohet nëse perimet janë të ekspozuara ndaj ajrit, dritës, nxehtësisë ose ujit. Mundohuni të përdorni karota të freskëta brenda tre deri në katër ditë pas blerjes dhe prerë ato pak para se t’i gatuani ose t’i hani ato. Zgjidhni avullimin ose pjekjen gjatë vlimit për të minimizuar kontaktin me ujë.

KALCIUM. Në çdo gjysmë filxhani, karota përmban 24 miligramë kalcium, ose 2.4% të kërkesës ditore të një të rrituri për kalcium. Kalciumi është thelbësor për rritjen, riparimin dhe mirëmbajtjen e kockave dhe dhëmbëve tuaj. Gjithashtu, është jetik për funksionimin e muskujve dhe nervave tuaj. Nëse dieta juaj nuk ka kalcium të mjaftueshëm, mund të keni më shumë të ngjarë të zhvilloni osteoporozë, presion të lartë të gjakut dhe sindromë të rëndë premenstruale. Edhe nëse hani mjaftueshëm kalcium, trupi juaj mund të mos jetë në gjendje ta thithë dhe ta përdorë atë siç duhet nëse nuk konsumoni mjaftueshëm vitaminë K dhe vitaminë D. Hani ushqime të pasura me vitaminë K si brokoli, shpargu, lakra dhe spinaq, si dhe ushqime të me vitaminë “D” si; peshku yndyror dhe produktet e qumështit të pasuruara me këtë vitaminë.