Projekt buxheti nuk kalon, Spanja drejt zgjedhjeve të parakohshme

Parlamenti spanjoll hodhi poshtë projekt buxhetin e vitit 2019 të mërkurën, pasi separatistët katalanas i kthyen shpinën qeverisë, duke e shtyrë vendin drejt zgjedhjeve të parakohshme kombëtare, mes një peizazhi politik gjithnjë e më të fragmentuar.

Burime në qeveri dhe në partinë socialiste të kryeministrit Pedro Sanchez i thanë Reuters të martën se ai do të thërriste zgjedhje të menjëhershme nëse drafti do të refuzohej, duke dhënë datat 14 prill ose 28 prill si më të mundshme. Një zyrtar në zyrën e Sanchez tha se ai do të merrte vendimin final, pasi të kryesonte një mbledhje javore të kabinetit të premten.

Ekonomia e katërt më e madhe e eurozonës, Spanja u përball në 2013-ën nga një rënie e thellë ekonomike që goditi vendin me nivele të ulëta të papunësisë. Por ajo është rrënuar që nga rritja e paqëndrueshmërisë politike, e nxitur nga ndarje të thella mbi çështjen e pavarësisë së Katalonjës dhe nga shfaqja e disa partive të reja, raporton Tch.

Duke buzëqeshur por duke mos thënë asnjë fjalë, Sanchez u largua menjëherë pas humbjes së votimit të buxhetit, ndërsa partitë e opozitës i kërkuan atij të thërriste menjëherë zgjedhjet.

“Z. Sanchez, kjo është e mjaftueshme, ka mbaruar … thirrni zgjedhjet tani!”, tha kreu i qendrës së djathtë, Ciudadanos, Albert Rivera. Udhëheqësi i Partisë Konservatore të Partisë Popullore Pablo Casado tha se votimi, i cili ishte 191 kundër 158 në favor, me një abstenim, kishte qenë një votim de facto i besimit kundër Sanchez.

“Sot është e qartë se kemi ardhur në fund të rrugës, se kjo agoni nuk mund të vazhdojë më dhe se Spanja ka nevojë për një qeveri më të mirë dhe e meriton atë sa më shpejt që të jetë e mundur”, u tha ai gazetarëve.

Burime politike thanë se Sanchez donte të zgjidhte sa më shpejt që të ishte e mundur, të linte pas humbjen e buxhetit dhe të mobilizonte votuesit e majtë pas një proteste të madhe në Madrid të dielën, kundër përpjekjeve të Sanchez për të lehtësuar tensionet me separatistët katalanas.

Sondazhet e opinionit publik në javët e fundit kanë treguar se asnjë parti e vetme nuk do të fitojë mjaft vota në zgjedhjet e përgjithshme për të vendosur vetë. Socialistët janë përpara, por kanë humbur terren, ndërsa konservatorët, Ciudadanos dhe Vox mund të kenë së bashku një shumicë.

Sanchez mori detyrën në qershor pasi qeveria e mëparshme konservatore e kryeministrit Mariano Rajoy, e rrënuar nga një skandal korrupsioni dhe u rrëzua në një votim mosbesimi. Por partia socialiste mban më pak se një të katërtën e vendeve në parlament dhe ka nevojë për mbështetje nga partitë më të vogla rajonale, duke përfshirë edhe katalanasit, për të marrë legjislacionin.