Princeshat e ditëve moderne që bëjnë një jetë të zakonshme, përveç detyrave të tyre mbretërore

37

Princeshat e sotme nuk kanë të bëjnë vetëm me përfaqësimin e monarkisë në ngjarje të nivelit të lartë. Shumë prej tyre kanë provuar se, ashtu si çdo njeri tjetër në këtë botë, ata kanë aspirata, ëndrra dhe përgjegjësi në punë. Disa prej tyre janë më të hapur për jetën e tyre, ndërsa të tjerat e kanë mbajtur atë të fshehtë.

Märtha Louise e Norvegjisë

Edhe pse princesha është vajza e madhe e mbretit Harald V dhe Mbretëreshës Sonja të Norvegjisë, ajo është e katërta në radhë për trashëgiminë e fronit pas vëllait të saj më të vogël. Ajo përfundoi studimet për fizioterapi në Hollandë, por asnjëherë nuk e ushtroi këtë profesion. Pasioni i saj i vërtetë qëndron në letërsi dhe ajo madje ka filluar një biznes në tregimin televiziv, gjithashtu është autore e librave për fëmijë. Edhe pse u martua me një shkrimtar danez me të cilin kishte 3 vajza, ajo kurrë nuk hoqi dorë nga titulli i saj si princeshë.

Image

Keisha Omilana nga Nigeria

Gruaja e bukur e Princit nigerian Kunle Omilana lindi në të vërtetë në Kaliforni dhe hyri në botën e modës si një modele për veshjet ndërkombëtare dhe markat e bukurisë. Ajo gjithashtu ka një diplomë në dizajnin e modës. Ajo konsiderohet si një “princeshë që punon” dhe ndër synimet e saj si anëtare e monarkisë, ajo thekson fuqizimin e grave dhe të rinjve. Në vitin 2017 ajo krijoi A Crown of Curls, një projekt me fokus se si të kujdesemi dhe të mbajmë flokët kaçurrelë.

Image

Anne, Princesha Royal

Anne Elizabeth Alice Louise është vajza e vetme femër e Mbretëreshës aktuale Elizabeth II dhe është në vendin e katërmbëdhjetë në linjën e trashëgimisë në fron,shkruan syri.net. Princesha gjithmonë tregonte interes për hipur mbi kalë, madje shkoi aq larg sa të konkurrojë duke përfaqësuar Mbretërinë e Bashkuar me ekipin e saj në Olimpiadën e Montrealit në vitet 1970. Ajo i është përkushtuar bamirësisë dhe për shumë vite ka qenë presidente e një OJQ-je të njohur.

Image

Esther Kamatari nga Burundi

Megjithëse Kamatari ruan titullin Princesha e Burundi, një vend i vendosur në Afrikën Lindore, monarkia u shfuqizua në vitet 1960. Por Kamatari u shpërngul për në Paris. Që nga ajo kohë, ajo i është përkushtuar modelimit dhe është gjithashtu shkrimtare.

Image

Catherine, Dukesha e Kembrixhit

E njohur nga të gjithë si Kate Middleton, Catherine Elizabeth Middleton u diplomua për një histori arti dhe u bë pjesë e monarkisë britanike pasi u martua me Princin William, Duka i Kembrixhit. Ajo ka një nga buzëqeshjet më simpatike në Shtëpinë e Windsor, dhe jo vetëm që është e bukur nga jashtë, por një nga detyrat e saj si dukeshë ka qenë që t’u japë shikueshmëri atyre që vuajnë nga probleme të shëndetit mendor, ndër shumë të tjerë. Kjo është arsyeja pse në vitin 2016, së bashku me Princin Harry, vëllain e vogël të burrit të saj dhe burrin e Meghan Markle, ajo filloi fushatën Heads Together.

Image

Princesha Sofia, Dukesha e Värmland

Sofia Kristina Hellqvist ishte ndoshta një nga princeshat më të shumanshme në botën e punës para se të martohej me Carl Philip, Duka i Värmland, shkruan syri.net. Ajo ishte një kameriere dhe modele. Princesha është e njohur gjithashtu pasi ka jetuar në Afrikë duke ndihmuar ata në nevojë, edhe pse zhvillimi i fundit që e ka vendosur atë në vemendjen e të të gjithëve ishte vendimi i saj për të punuar si vullnetare në një spital.