Prapaskenat e “Dubai Porta Potty” dhe përfshirja e vajzave shqiptare në skandalin ‘fetish’

“Habibi come to Dubai!”, është kjo shprehja, që me gjasa të gjithë e kemi ndeshur në rrjetet tona sociale. Vendi luksoz është shndërruar në destinacion për shumë vajza të famshme, modele, këngëtare, aktore, showgirl, ‘influencer’ që nuk na i kanë kursyer pozat dhe luksin e shfrenuar nga Dubai.

Por tashmë udhëtimi në këtë shtet do të na sjellë ndër mendje anën tjetër të medaljes, atë çfarë në rrjetet sociale nuk e kishim parë deri më sot. “Dubai Porta Potty”, zbuloi atë që shumë njerëz mund ta mendonin, por nuk do të shkonin deri në atë skaj të ekstremitetit. Modelja nga Uganda publikoi video, ku shfaqej si tualeti i një burri të pasur, që kryente nevojat e tij (jashtëqitjen)në gojën e modeles. (Të gjithë ata që nuk e kanë parë videon, nuk ia u rekomandojmë).

Kaq mjaftoi dhe rrjeti shpërtheu në komente nga më të ndryshmet, por me një emërues të përbashkët, neverinë. Duket se “Dubai Porta Potty” është një trend që prej kohësh aplikohet në Dubai. Meshkujt e pasur, sheik, dhe biznesmen të ndryshëm kontaktojnë në rrjetet sociale vajza të famshme për t’i përdorur ato si tualete, kundrejt shumave që fillojnë nga 30 mijë dollarë, e deri tek dhuratat luksoze. Festa e tyre në jahte apo në hotele me 5 yje janë të gjitha me seks të shfrenuar, orgji dhe fetish, ku kryerja e nevojave personale në trupin e tyre, apo edhe në gojë janë ‘pjesë e kontratës’. Ajo që tashmë konsiderohet si skandali i momentit, në fakt në qarqet e pasura të Dubait është një mënyrë argëtimi, i pranuar dhe i ‘konsoliduar’.

Advertisements

Kush është Mona Kizz

Për komunitetin e saj të Instagramit, Mona ishte një 23-vjeçare shumë e ndjekur, e cila bënte një jetë e rrethuar nga luksi. Vajza nga Uganda, ishte një infuencer në rrjetet sociale, ku dhe shpeshherë kishte bashkëpunime me biznese të ndryshme. Veç punës, Mona reklamonte në rrjetet sociale edhe copëza nga udhëtimet e saj në destinacione mahnitëse. Por gjithë fama dhe suksesi i saj u shkatërruan në pak sekonda, kur video e saj, teksa një ‘sheik’ i defektonte në gojë, u bë publike.

Pamjet tronditëse përfunduan në çdo rrjet sociale, ku shumë meme, video u krijuan rreth saj, duke e vënë Kizz në qendër të vëmendjes, vetëm se këtë herë komentet për të nuk kishin asgjë pozitive. Në mediat ndërkombëtare ditën e djeshme është shkruar se Mona Kizz ka kryer vetëvrajen. Në rrjet qarkulloi një video, ku shfaqet duke u hedhur nga kati i shtatë i apartamentit ku banonte. Ndonëse disa media shkruajnë se vajza në video është pikërisht vajza Mona Kizz, ende nuk është konfirmuar vdekja e saj. Ndërkaq, në Tik-Tok, edhe lajmi për vetëvrasjen e saj ka sjellë një reagim të ashpër, këtë herë, duke ‘qarë’ për viktimën.

Reagimet në Dubai

Teksa “Dubai Porta Potty” është tashmë në sytë e të gjithëve, duket se komuniteti i këtij vendi është shumë i pakënaqur me etiketimet e bëra. Të shumtë janë personazhet që kanë reaguar, duke u quajtur të paragjykuar vetëm për faktin se janë të pasur dhe se jetojnë në Dubai.

Në rrjet ata kanë publikuar video dhe deklarata, duke sqaruar se në videon e famshme shfaqet një burrë arab, që mund të mos jetë fare nga Dubai dhe e gjithë kjo zhurmë, vetëm po i dëmton imazhin disa burrave, që nuk kanë asnjë lidhje me festat fetish dhe orgjitë nëpër jahte. Ndërkohë në Tik-Tok video e famshme “Habibi, come to Dubai” është shtuar edhe më shumë, ku përgjithësisht tashmë videot xhirohen në tualete, si për të ironizuar të gjithë situatën.

“Dubai Porta Potty” dhe vajzat shqiptare

Dubai, por edhe i gjithë ky skandal do të ishin shumë larg nga Shqipëria, po të mos ishte lakuar shpeshherë në media fakti se disa prej vajzave më të njohura të ekranit, punojnë si eskortë në Dubai. Pak kohë më parë mediat kosovare shkruajtën se aktorja Arta Nikaj punonte si shoqëruese e miliarderëve në Dubai.

Shkak për këtë është bërë pikërisht një foto e saj në një club luksoz në Dubai. Ndërkohë të shumta kanë qenë fotot që bukuroshet shqiptare kanë nga ky vend. Duket se fillimisht në vendin tonë, ishte një ‘trend’ se cila prej tyre do të shijojnte luksin e Dubait, qoftë edhe në dimër.

Por nxjerrja në pah e këtij skandali ka nxitur fansat që të sulmojnë vajzat e shoëbizzit shqiptar. Cudditërisht pas akuzave virtuale, vajza e famshme kanë zgjedhur të reagojnë. E para ishte Enca, e cila tashmë është rezidente në Dubai. Përmes disa statusesh në Instagram ajo shkruan se nuk ka nevojë të bëjë diçka të tillë sepse ka punuar ndër vite për të arritur këtu ku është sot.

“Para se të turpëroheni në mesazhe e komente po ju rikujtoj se unë jam selfmade boss që ka punuar që në moshën 16-vjeçare dhe ka patur sukses. Mentaliteti i dobët do iu lëjë të mjerë. Kështu që në vend se të urreni merrni disa leksione nga më e mira. Kam qëndruar në heshtje dhe larg vëmendjes për shumë gjatë dhe keni harruar se kush është mbreti”- shkroi ajo fillimisht.“

Gjithashtu, tregoni respekt për artisten e parë shqiptare që hapi rrugën që muzika shqiptare të dëgjohet ndërkombëtarisht.

Jeni të mirëpritur”– shkroi ajo në një status tjetër. Në fund e mbylli duke shkruar: “Shkurt e shqip, nuk keni nevojë për të ngrënë m*t për tu bërë të suksesshëm apo të pasur. Por nëse mendoni se kjo është mënyra e vetme kush jam unë t’ju ndaloj? Ka një arsye pse unë jam këtu dhe ti aty…”

Një reagim edhe më të ashpër pati Kejvina, e cila shumë shpesj viziton Dubain.  Përmes disa statuseve në Instagram, Kejvina shkruan “Po shyqyr doli ajo tipja duke ngrënë m*t që të kishit me çfarë të merreshit këto ditë. Presim të dalë ndonjëra në Maldives duke pirë sh*rrë që të na shani.” Ajo nuk e kursen një ofendim për ndjekësit që i quan edhe ‘barbona’ teksa shton se do ndjekë rrugët ligjore për këdo që dëmton imazhin e saj.

Një tjetër artiste e ashpër me ndjekësit ka qenë Linda Halimi. Këngëtarja publikoi në InstaStory një mesazh ofendues që ka marrë në llogarinë e saj nëTikTok, ku një ndjekës që i shkruante se “të gjitha femrat shqiptare janë bërë pasura”, nga “Dubai Porta Potty”

“Të gjitha ju femrat shqiptare keni bërë lekë, duke ju ngrënë m*tin live sheikëve të Duabit. Tani ju dalin të zezat nëpër Tik-Tok të gjithave”- shkruan ndjekësi. Këngëtarja e ka bërë publik mesazhin teksa shkruan: “Komentet në Tik-Tokun tim, të bëftë mirë Nicky”. Duket se artistet shqiptare janë indinjuar nga akuzat virtuale të ndjekësve të tyre, duke reaguar publikisht, e madje duke kërcënuar për gjyq të gjithë ata që hedhin baltë mbi figurën e tyre.