Përleshjet u përhapën në Bregun Perëndimor, numri i palestinezëve të vrarë shkon në 122

102

Përleshjet e dhunshme midis trupave izraelite dhe palestinezëve janë përhapur në pjesën më të madhe të Bregut Perëndimor të okupuar, pas ditëve të armiqësisë në Gaza.

_118509617_gettyimages-1232886171

Të paktën 10 palestinezë raportohet të kenë vdekur në trazirat e Bregut Perëndimor, ndërsa qindra janë plagosur. Forcat izraelite përdorën gaz lotsjellës, plumba gome dhe zjarr të gjallë, ndërsa palestinezët hidhnin bomba benzine.

Të paktën 122 njerëz janë vrarë gjithashtu në Gaza dhe tetë kanë vdekur në Izrael që kur filluan luftimet të hënën.

Shumë qytete në Bregun Perëndimor të okupuar u turbulluan nga protestat e zemëruara të premten, duke shënuar një zgjerim të konfliktit që ka çuar në vazhdimin e thirrjeve ndërkombëtare për qetësi.

Kishte beteja midis ushtarëve izraelitë dhe të rinjve palestinezë, të cilët duken të inkurajuar rishtas nga ngjarjet e javës së kaluar, thotë redaktori i çështjeve arabe të BBC Sebastian Usher.

Ndërkohë, të premten kishte protesta në kufijtë jordanezë dhe libanezë me Izraelin, në mbështetje të palestinezëve. Një burrë vdiq pasi u godit nga zjarri izraelit ndërsa protestonte, njoftoi media shtetërore në Liban.

Dhuna e kësaj jave në rajon është më e keqja që nga viti 2014. Ajo erdhi pas javësh të rritjes së tensionit izraelito-palestinez në Jerusalemin Lindor, e cila arriti kulmin në përplasjet në një vend të shenjtë të nderuar nga myslimanët dhe hebrenjtë. Hamas, grupi militant që sundon Gaza, filloi të qëllonte me raketa pasi paralajmëroi Izraelin të tërhiqej nga vendi, duke shkaktuar sulme ajrore hakmarrëse.