Përleshje të dhunshme midis palestinezëve dhe policisë izraelite, plagosen 17 persona

66

Katërmbëdhjetë   palestinezë dhe tre policë izraelitë u plagosën këtë të premte në përleshjet në Sheshin Temen , qyteti i Vjetër i Jeruzalemit, midis përshkallëzimit të tensioneve në qytet.

Mediat e huaja bëjnë me dije se në Jeruzalemin Lindor, pjesa palestineze e qytetit që ka qenë nën pushtimin izraelit që nga viti 1967. Demonstratat janë duke u zhvilluar çdo natë për një javë në rrethin Sheikh Jara për të protestuar dëbimin e mundshëm të familjeve palestineze në favor të kolonëve izraelitë.

Shtetet e Bashkuara, një aleat i Izraelit, kanë bërë thirrje për “përshkallëzim” të tensioneve në Jeruzalem sonte, duke kërkuar që “të shmangen” “dëbimet” e palestinezëve.

Në Sheshin e Xhamisë, myslimanët e devotshëm u përplasën me policinë izraelite. Katërmbëdhjetë palestinezë u plagosën, shumica e tyre në kokë dhe sy, nga plumbat plastikë , sipas Gjysmëhënës së Kuqe Palestineze.