Pasqyra ditore e gjendjes me Kovid-19 në botë

39

Shkup, 14 gusht – Sipas të dhënave më të fundit, në botë me koronavirusin e ri deri më tani janë infekruar 21,176,295 persona. Prej këtyre, 759.397 vdiqën, ndërsa janë shëruar 13.987.945 persona.

– Në 24 orët e kaluara në Kosovë janë regjistruar tetë vdekje në të cilat është konfirmuar më parë prania e koronavirusit të ri, duke e çuar numrin e viktimave të epidemisë Kovid-19 në 381. Të gjithë të vdekurit, sipas autoriteteve shëndetësore të Kosovës, kishin probleme të tjera serioze shëndetësore dhe që vuajnë nga diabeti, sëmundje kardiovaskulare dhe sëmundje të tjera kronike. Gjatë ditës së djeshme, janë regjistruar zyrtarisht 142 raste të reja të Kovid-19, ndërsa gjithsej 11,130 njerëz u infektuan nga fillimi i epidemisë. Në të njëjtën periudhë raportuese, janë evidentuar 201 të shëruar, ndërsa numri i përgjithshëm i njerëzve që më parë u diagnostikuan si të infektuar dhe e tejkaluan sëmundjen arriti në 6,817. Bartës aktivë të virusit në vend janë 3,932 persona. Dje u kryen 466 teste, ndërsa nga fillimi i pandemisë, gjithsej 43.093 testime.

-Në 24 orët e fundit,  nga 639 testet e realizuara për Kovid-19 pozitivë janë 146 persona, pak më shumë se 50 për qind e tyre ose 76 janë në Tiranë. Beteja me virusin e rrezikshëm u fitua nga 79, por për fat të keq, përkundër të gjitha përpjekjeve të mjekëve, gjashtë pacientë e humbën atë, thuhet në deklaratën e Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale. Mjekët e njohur shqiptarë vazhdojnë të kërkojnë një rritje të numrit të testeve në 2,000 në ditë, të cilat do të zbulonin grupimet dhe do ta ndalonin trendin e rritjes së të infektuarve të rinj. Në vend që nga fillimi i pandemisë deri më tani janë kryer 49.151 testime, 7.117 janë pozitive, 3.695 janë shëruar, 219 kanë vdekur ndërsa 3,203 njerëz janë aktivë në sëmundjen. Në dy spitalet kovid janë hospitalizuar 115 persona, 21 prej tyre janë në gjendje të rëndë shëndetësore.

-Në 24 orët e kaluara, në Federatën e BeH janë testuar 1.484 mostra, nga të cilat 238 ishin pozitive për koronavirusin, ndërsa tetë njerëz vdiqën. Deri më tani, janë testuar gjithsej 100.411 mostra, ndërsa koronavirusi është konfirmuar te 9,310 njerëz. Në FBeH, 3,369 raste janë aktualisht aktive. Në 24 orët e kaluara, tetë vdekje janë raportuar në Institutin e Shëndetit Publik të FBeH-së. Deri më tani janë regjistruar gjithsej 243 raste të vdekjes në BeH.

-Qeveria austriake ka vendosur të lëshojë një paralajmërim udhëtimi për Kroacinë, përkatësisht ta përfshijë atë shtet në rajonet me rrezik për të cilat për kthim në Austri është i nevojshëm një test negativ PCR. Për shkak të numrit në rritje të të infektuarve të rinj të kthyer nga Kroacia, por edhe rritjes në vetë Kroaci, Austria lëshon një paralajmërim udhëtimi dhe u bën thirrje qytetarëve të saj që të kthehen nga Kroacia në vend. Paralajmërimi i udhëtimit do të hyjë në fuqi të hënën në mesnatë.

-Ministria e Shëndetësisë e Qipros kumtoi 13 raste të reja të Kovid-19, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 1,318.

– Në Greqi, përsëri është regjistruar një numër i madh i të infektuarve të rinj, në 24 orët e kaluara ka 254 raste të reja të Kovid-19, ndërsa dy persona kanë vdekur. Që nga fillimi i epidemisë janë raportuar gjithsej 223 vdekje dhe 6.632 infeksione.

– Në Kroaci janë konfirmuar 208 persona të infektuar në 24 orët e fundit, që është numri më i lartë që nga fillimi i epidemisë së virusit në atë vend. Numri i rasteve aktive është 961,111, në respirator 10. Dy persona kanë vdekur.