Parlamenti gjerman kundërshton planin izraelit të aneksimit

43

Parlamenti gjerman shprehu kundërshtim të fortë ndaj planit izraelit për të aneksuar pjesë të Bregut Perëndimor të pushtuar, raporton Anadolu Agency (AA).

Duke folur në parlamentin gjerman në Berlin, ministri i Jashtëm Heiko Maas paralajmëroi se plani izraelit do të kërcënonte stabilitetin e gjithë Lindjes së Mesme.

“Paqja nuk mund të arrihet përmes hapave të njëanshme”, tha shefi i diplomacisë gjermane.

Me përjashtim të partisë së ekstremit të djathtë Alternativa për Gjermaninë (AfD), të gjitha fraksionet e tjera parlamentare u shprehën kundër planit të Izraelit, duke thënë se ai do të rrezikonte në mënyrë serioze zgjidhjen dyshtetërore.

“Ne jemi jashtëzakonisht skeptikë në lidhje me planet e qeverisë së re izraelite”, tha Juergen Hardt, zëdhënës i politikës së jashtme i Partisë Demokristiane të kancelares Angela Merkel.

Hardt tha se plani izraelit është në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar.

Parlamentari gjerman paralajmëroi për “rrezikun e tensioneve të reja” në Lindjen e Mesme, nëse Izraeli vazhdon me aneksimin e diskutueshëm të pjesëve të Bregut Perëndimor të okupuar.

Komente të ngjashme erdhën edhe nga zëdhënësi i politikës së jashtme i Partisë së Lirë Liberale Demokratike (FDP) Bijan Djir-Sarai, i cili shprehu “shqetësim të madh” për planin e Izraelit.

Më herët gjatë ditës, ndihmëszëdhënësi i Ministrisë së Jashtme gjermane, Rainer Breul, riafirmoi kundërshtimin e tij për projektin e Izraelit.

“Ne jemi shumë të shqetësuar për këtë njoftim aneksimi. Mbetemi të përkushtuar për qëllimin e një zgjidhjeje të negociuar dyshtetërore. Ky është pozicioni ynë”, tha Breul në një konferencë shtypi.

Ministri i Jashtëm gjerman është zotuar të vendosë çështjen në krye të agjendës pasi Berlini sot mori presidencën e radhës të Bashkimit Evropian për gjashtë muaj, si dhe kryesimin njëmujor të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.

Maas i bëri thirrje Izraelit të rishqyrtojë planet e tij, duke thënë se është akoma e mundur të përdoret “mundësia dhe koha” përpara një aneksimi të mundshëm.

Qeveria e re e Izraelit pritet të paraqesë strategjinë e saj këtë muaj për zbatimin e të ashtuquajturës “Marrëveshja e Shekullit” të propozuar nga presidenti i SHBA-së Donald Trump.

Plani amerikan i hap rrugën Izraelit për të aneksuar pjesë të mëdha të Bregut Perëndimor, përfshirë Luginën e Jordanit, të cilën Izraeli pushtoi në vitin 1967.

Bregu Perëndimor, përfshirë Kudsin Lindor, vlerësohet si territor i pushtuar sipas ligjit ndërkombëtar, duke i bërë kështu të gjitha vendbanimet kolone hebreje atje, si dhe aneksimin e planifikuar, të paligjshme.

Zyrtarët palestinezë kanë paralajmëruar se do të shfuqizojnë marrëveshjet bilaterale me Izraelin nëse ai vazhdon me aneksimin, i cili do të dëmtonte më tej një zgjidhje dyshtetërore.

Comments are closed.