Para se ta luajë rolin e saj, Kristen Stewart ka disa fjalë për Princeshën Diana

46
Stewart do të interpretojë Princeshën e ndjerë në filmin e ardhshëm “Spencer”.

Kristen Stewart ka thënë se ndihet “mbrojtëse” ndaj Princeshës Diana përpara se ta luante në filmin e ardhshëm, Spencer, shkruan The Independent, transmeton lajmi.net.

Duke folur me Jimmy Kimmel në emisionin e tij të njohur, aktorja shpjegoi se pavarësisht nga fakti se ajo ishte vetëm shtatë vjeçe kur Princesha e Uellsit vdiq, ajo ndihet e lidhur me të.

“Unë isha me të vërtetë e re, [nuk] e dija se çfarë po ndodhte”, i tha ajo drejtuesit të TV-së para se të shtonte se është e vështirë “të mos ndihesh mbrojtëse ndaj saj. Ajo ishte aq e re”.

Stewart vazhdoi të trajtojë portretizimet e shumta të Dianës në kulturën popullore gjatë viteve, e fundit ishte Emma Corrin në sezonin e katërt të The Crown.

“Dua të them, këndvështrimi i të gjithëve është i ndryshëm,” tha ajo.

Nuk dihet shumë për Spencer, përveç faktit se ajo është vendosur rreth tre ditë nga jeta e Dianës në vitet 1990.

“Filmi im zhvillohet brenda tre ditësh dhe është ky imagjinimi i brendshëm poetik me të vërtetë i asaj që mund të jetë ndjerë në vend se të jap informacione të reja”, tha Stewart.

“Ne disi nuk kemi një shenjë për të goditur. Ne thjesht e duam atë”.

Komentet e aktores vijnë pasi ajo foli për presionet për të marrë theksin e duhur të Dianës.

Duke folur me InStyle, Stewart tha: “Theksi është frikësues si ferr sepse njerëzit e dinë atë zë dhe është kaq, kaq i veçantë ,” vuri në dukje aktorja. “Unë jam duke punuar në të tani dhe tashmë kam trajnerin tim të dialektit”.

Stewart vazhdoi të shpjegojë pse ajo është kaq e përkushtuar në rol.

“Është një nga historitë më të trishtueshme që ka ekzistuar ndonjëherë dhe unë nuk dua ta luaj thjesht Dianën – dua ta njoh në mënyrë implicite,” tha ajo.