Ozil zbulon faktorin vendimtar në zgjedhjen e Realit para Barcelonës

Ikona e Real Madridit, Mesut Ozil, njoftoi tërheqjen e tij nga futbolli këtë javë, me nderime nga kryeqyteti spanjoll. Ozil ishte një nga lojtarët më emocionues në Evropë gjatë kohës së tij në Santiago Bernabeu, duke dhënë shpesh më shumë asistime se kushdo tjetër.

Gjithçka mund të kishte qenë kaq ndryshe. Ndërsa një 21-vjeçar ka tërhequr interes nga e gjithë Evropa, Ozil ka treguar se ka zgjedhur Real Madridin para Barcelonës kur vendosi largimin nga Ëerder Bremen.

“Ishte një vendim mes Real Madridit dhe Barcelonës. Dhe në fund nuk ishte çështje parash. Nuk e di nëse kjo dihet, por unë vizitova Madridin dhe Barcelonën në atë kohë dhe ndryshimi ishte Jose Mourinho”, ka thënë fillimisht Ozil për Marca.

Advertisements

Portugezi bëri përpjekjen që nuk e bëri Pep Guardiola, që ishte vendimtare për të. “Mou më bëri një vizitë VIP në Real Madrid. Më çoi të shihja stadiumin dhe të gjithë trofetë që kishin fituar. Kjo më shkaktoi të rrëqethura.

Vizita në Barcelonë ishte më pak entuziaste dhe ajo që ishte më zhgënjyese është se Pep Guardiola nuk u mërzit të më takonte. Para atij udhëtimi më pëlqeu shumë stili i futbollit të Barcelonës dhe mund ta imagjinoja vërtet të luaja me ta, por Madridi ia doli plotësisht”.

“Pra, Jose Mourinho ishte pa dyshim faktori më i rëndësishëm në vendimin tim. Pas vizitave të mia, vendimi im ishte njëqind për qind i qartë: doja të bëhesha një Madridist”, përfundoi mesfushori turko-gjerman.

Ozil ishte shumë një Madridist dhe pranoi se ishte në lot kur u largua nga Spanja për t’u bashkuar me Arsenalin. Ai krijoi një marrëdhënie të ngushtë me Sergio Ramos gjatë kohës së tij në Madrid.