Nuk ndalen lëkundjet në Greqi, tërmet 3.9 ballë në Selanik

9

Selanik, 29 korrik – Nuk kanë të ndalur lëkundjet sizmike në Greqi. Një tërmet 3.9 e shkallës Rihter është ndjerë mbrëmjen e së hënës me fokus në Nigrita Serres në Selanik. Sipas Stacionit Sizmologjik të AUTH, dridhjet e tërmetit ishin 3.9 gradë shkallë të Richter.

“Tërmeti ishte i vogël. Ishte nën 4 ballë të Shkallës Richter dhe nuk ka shqetësim. Çdo ditë ka tërmete të tilla. Ajo u ndje në Selanik sepse ishte afër saj. Fokusi është në Nigrita (Serres). Do të ndjekim fenomenin në orët e ardhshme, ” tha profesor i sizmologjisë në Universitetin Aristotel të Selanikut, Kostas Papazachos.

Comments are closed.