“Nuk e dini ç’farë bëhet tek Infektivi”, doktoresha mesazh shqiptarëve nga spitali: E tmerrshme

341

Shefja e spitalit Infektiv ne Tirane Najada Como e ka cilesuar si nje lufte te vertete ate qe ndodh tek spitali Infektiv ne kryeqytet ndersa u ka kerkuar qytetareve te bejne sa me shume kujdes dhe te qendrojne ne shtepi si e vetmja menyre per te shmangur infektimin.

Mesazhi i doktoreshë Najada Comos:

Ju përshëndes nga Shërbimi Infektiv, aty ku është numri i lartë i pacientëve të shtruar nga koronavirusi. Doja t’iu jap një informacion të shkurtër lidhur me situatën e të shtruarve, kemi forma të mesme dhe forma mjaft të rënduara dhe një numër mjaft të shtuar tek Infektivi.

Lajm optimist është numri i personave të shëruar nga virusi. Jemi të gjithë në krye të detyrës, 24 orë në 24 orë, por duhet rritur sensibilizimi i popullatës.

Kur më duhet të lëviz në Tiranë për të ardhur në shërbim, shoh njerëz të grupuar dhe themi se është e tmerrshme që këta nuk e dinë se ç’bëhet luftë në Shërbimin Infektiv.

Të nderuar njerëz, qëndroni brenda, se është gjëja më e vogël që mund të bëni. I bëj thirrje atyre që kanë sëmundje kronike dhe të moshuare të qëndrojnë kategorikisht në shtëpi, mos të dalin, se janë grupi më i rrezikuar.

🔴⚪️“Ndoshta nuk po e kuptoni me çfarë lufte po përballemi këtu në spitalin Infektiv! Ju lutem qëndoni në shtëpi! "#THIRRJA e prof. Najada Çomo nga shërbimi infektiv në QSUT🙏🏼

Publiée par Ogerta Manastirliu sur Dimanche 29 mars 2020

Comments are closed.