Nuk do ta besoni çfarë i ndodh trupit nëse pini këtë çaj majdanozi

9

Deri tani ndoshta e keni  përdorur si garniturë, pa e ditur se majdanoz posedon një numër të lartë përfitimesh shëndetësore. Një nga më të njohurat, është se kjo barishte mund të përmirësojë ndjeshëm shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Përfitimet shëndetësore të majdanozit:

PARANDALON KANCERIN: Majdanozi përmban myristicin, një kompleks natyror që në mënyrë efektive mund të zvogëlojë shpejtësinë e rritjes së kancerit në stomak dhe mushkëri.

TRAJTON DËMTIMET NERVORE: Në shumicën e rasteve, neurotoksimi është shkaku i dëmtimit të nervave, që do të thotë dëmtimin e trurit ose të sistemit nervor periferik të shkaktuar nga substancat toksike si pesticidet apo metalet e rënda, shkruan Gazeta Shendeti. Këto toksina janë jashtëzakonisht të dëmshme në tru dhe mund të prishin apo edhe të dëmtojnë disa nerva thelbësore për transmetimin dhe përpunimin e informacionit në tru dhe në pjesë të tjera të sistemit nervor. Një studim ka provuar se lëngu i majdanozit është shumë i dobishëm për përmirësimin e simptomave të shkaktuara nga neurotoksimin.

REDUKTON INFLAMACIONIN: Konsumi i rregullt i majdanozit mund të ndihmojë në trajtimin e artritit dhe osteoartritit. Majdanozi ka një përmbajtje të pasur të vitaminës C gjë e cila ndihmon në kurimin e këtyre problemeve.

Si ta përgatisni çajin me majdanoz: 4-5 degë majdanozi, një e katërta ose gjysma e një limoni, 1 lugë çaji mjaltë, dhe 3 gota uji. Së pari, vloni ujin. Shtoni majdanoz dhe limon në një gotë dhe derdhni ujë të zier në të. I lini për 5 minuta. Pastaj, hiqni majdanozin shtoni limon dhe mjaltë.

 

 

Comments are closed.