[adning id="476476"]

Një vit nga shpërthimi katastrofik, protesta në Beirut, banorët kërkojnë të vihet drejtësia

10

Me qindra libanezë janë mbledhur ditën e sotme për të kujtuar shpërthimin katastrofik që ndodhi në Portin e Beirutit një vit më parë. Ndërsa bëri thirrje për drejtësi, një klerik i lartë i krishterë kërkoi të bëhej e ditur se pse kimikatet shpërthyese ishin magazinuar në kryeqytet.

Ndërsa zhvilloheshin shërbimet përkujtimore në port, në drejtim të protestuesve u hodh ujë me presion dhe gaz lotsjellës, pasi këta të fundit gjuajtën me gur drejt forcave të sigurisë pranë parlamentit.