“Ngrin” shteti më i nxehtë i Europës:  Spanja regjistron temperaturën rekord prej -35.8 ° C

152

Spanja regjistroi temperaturën e saj më të ulët të Enjten deri në -35.8 ° C. Temperatura e thyerjes rekord u regjistrua në stacionin e motit Vega de Liordes, i vendosur në një lartësi prej 1,874 metra në provincën veriperëndimore të Leon. Nëse konfirmohet nga agjencia e motit AEMET, ai do të ketë mundur ngadalë rekordin prej -34.1 ° C të vendosur vetëm një ditë më parë në Pirenejet lindore. Spanja aktualisht po goditet nga Stuhia Filomena me “reshje të mëdha dëbore” që priten edhe në lartësi prej vetëm 200 metra “në zona të mëdha të brendësisë së gadishullit”, tha AEMET të enjten.

Kryeqyteti, veri-lindja dhe zonat malore të jug-lindjes mund të shohin reshje dëbore deri në 50 centimetra gjatë ditëve të ardhshme. Franca dhe Zvicra gjithashtu kanë regjistruar temperatura më të ftohta në të kaluarën me rekordin e tyre të brendshëm të vendosur përkatësisht në -36,7 ° C dhe -41,8 ° C. Në Mbretërinë e Bashkuar, zhiva më e ulët që ka goditur është -27.2 ° C, në dy raste të ndara dhe të dyja herë në stacionet e motit Skocez. Temperatura më e ulët e regjistruar në Hemisferën Veriore ishte -69.3 ° C, e regjistruar në Grenlandë në 22 Dhjetor 1991, sipas Organizatës Botërore të Meteorologjisë. Kjo është gati 20 ° C më e ngrohtë se rekordi global, i vendosur në korrik 1983 në stacionin e motit në lartësi të lartë Vostok në Antarktidë. (Euronews)