Nga sanksionet kundër Putinit, po përfiton Erdogani!

Thellimi i marrëdhënieve ekonomike mes Turqisë dhe Rusisë është një arsye për një shqetësim të thellë, thuhet në një letër të shefit të politikës së jashtme të BE-së, Josep Borell. E thënë qartë: Ankaraja nuk duhet t’i ofrojë Rusisë asnjë zgjidhje për sanksionet

 

Nga Marc Oliver Ruehle

Tabelat me mbishkrime ruse tërheqin klientët në një qendër tregtare luksoze në qytetin port të Bodrumit në Turqinë perëndimore. Nuk është gjithashtu sekret se jahtet luksoze të oligarkëve rusë, të sanksionuar nga Perëndimi, tani ankorohen në portet vendase. Sundimtari i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka premtuar besnikëri edhe ndaj NATO-s, por edhe ndaj despotit të Kremlinit që prej fillimit të luftës së Putinit kundër Ukrainës dhe në mënyrë demonstrative NUK ka marrë pjesë në sanksionet kundër Rusisë. Kjo gjë po i jep rezultate Turqisë. Importet dhe eksportet me Rusinë janë dyfishuar brenda një viti. Rusia ishte partneri më i madh tregtar i Turqisë në vitin 2022, duke zëvendësuar Gjermaninë, sipas Dhomës Gjermano-Turke të Industrisë dhe Tregtisë në Stamboll.

Advertisements

Fakti është se sipërmarrësit gjermanë në Moskë gjithashtu duhet të shihnin se si kompanitë turke dhe kineze mbushnin boshllëqet pas tërheqjes së kompanive perëndimore.

Dhe Turqia ka kaluar Gjermaninë në shitjen e makinerive dhe pajisjeve në Rusi, siç raporton portali i biznesit në Moskë, rbc.ru. Turqia është fituesja e luftës në Ukrainë Turqia e ka kthyer situatën në avantazhin e saj në shumë mënyra. “Turqia ka qenë në gjendje të importojë burime më të lira energjie që nga fillimi i luftës,” thotë Erdal Yalcin, profesor i Marrëdhënieve Ekonomike Ndërkombëtare në Universitetin e Shkencave të Aplikuara në Konstanz. Fakt është se nafta dhe gazi erdhën kryesisht nga Rusia edhe përpara luftës ruse. Por që nga viti 2022, importet e naftës janë trefishuar afërsisht, sipas të dhënave nga zyra e statistikave.

Në sfondin e një krize valutore dhe inflacionit galopant, kjo duhet të jetë shumë e dobishme për qeverinë e Erdogan në Ankara në vitin zgjedhor 2023. Por Turqia është gjithashtu më e pranishme se kurrë në Rusi; mediat raportojnë se restorantet dhe dyqanet turke të modës po hapen në vend (marka e modës ‘Koton’ për shembull zëvendësoi rrjetin ‘Marks&Spencer’).

Thellimi i marrëdhënieve ekonomike mes Turqisë dhe Rusisë është një arsye për një shqetësim të thellë, thuhet në një letër të shefit të politikës së jashtme të BE-së, Josep Borell. E thënë qartë: Ankaraja nuk duhet t’i ofrojë Rusisë asnjë zgjidhje për sanksionet. Një paralajmërim i pandershëm në thelbin e tij, konstaton Yalcin. “Turqia importon naftë bruto nga Rusia, e përpunon atë në rafineritë e saj dhe më pas e shet atë si një produkt turk në Europë. Ky është një anashkalim ligjor i sanksioneve”. Që do të thotë se BE duhet të shikojë edhe poshtë hundës së saj, me gjithë kritikat e justifikuara ndaj Turqisë! Sanksionet anashkalohen kaq lehtë!

Biznesi me gjysmëpërçuesit nga BE-ja është gjithashtu një shembull i anashkalimit ligjor të sanksioneve. Eksportet e patateve të skuqura në Rusi ka rënë ndjeshëm gjatë dhjetë muajve të fundit.

Në të njëjtën kohë po rritet edhe eksporti i patatinave në Turqi dhe prej andej në Rusi, thotë Yalcin. “Nëse blerësi është një kompani 100 për qind turke, kjo është e ligjshme”. Fakt eksploziv: kompania duhet të bëjë vetëm ndryshime të vogla në produkt, mjafton një etiketë. Për Rusinë, Turqia është shpëtimtari në një emergjencë, kushdo që dëshiron të shkojë në Evropë, ka shumë të ngjarë të fluturojë përmes Turqisë, ose të qëndrojë atje. Turqia është destinacioni më i rëndësishëm i pushimeve për rusët për shkak të kufizimeve të udhëtimit në BE. Blerjet e pasurive të patundshme nga rusët në Turqi, të cilat përfshijnë edhe marrjen e shtetësisë ruse duke filluar nga 500 mijë dollarë, janë rritur jashtëzakonisht shumë. Sa për krahasim: nga janari deri në nëntor 2022, 14 mijë prona iu shitën rusëve. Në vitin 2019 pati vetëm 2900 blerje.