Nga papunësia tek potenciali numër një tek Chelsea

Pesë vjet më parë, Edouard Mendy ishte 23 vjeç dhe erdhi në Angli disa herë. Ai nuk arriti për pushime me planet për të vizituar Big Ben ose Stonehenge; ai erdhi të stërvitej me disa klube të Ligës së Parë, duke vendosur disa prova me shpresën e marrjes së një kontrate, shkruan Sinjali Sportiv

44

Çdo herë, përgjigjja ishte e njëjtë: “Jo”. Asnjë klub nuk e donte atë, as në Angli, as në Francë, raporton ESPN, transmeton Sinjali Sportiv. Një vit më parë, Mendy ishte liruar nga Cherbourg, një klub i vogël në divizionin e tretë francez, ku ai vështirë se luante. Ata nuk besuan në të. As klubi i qytetit të lindjes, Le Havre, ku ai u la i lirë nga akademia pasi luajti vetëm në ekipin e tyre të tretë, deri në nivelin e gjashtë të futbollit francez. Pesë vjet më parë, ai do të vizitonte një nga qendrat e punës së Le Havre, jo shumë larg nga ku u rrit, duke kërkuar punë. Në atë kohë, të bësh një futbollist profesionist, të kesh një karrierë të mirë dhe të fitosh para në lojë ishte pak më shumë se një ëndërr. Ai kishte menduar të mos luante kurrë më futboll. Sot, 28-vjeçari është një lojtar i Senegalit dhe i Chelseat. Siç është për N’Golo Kante dhe Olivier Giroud dhe shumë lojtarë të tjerë francezë, Mendy është një histori e vendosmërisë, punës së palodhur dhe besimit në vetvete – duke mos u dorëzuar kurrë.

Gjatë pesë viteve që kur ai mendoi të linte futbollin, Mendy kaloi kohë në ligat e ulëta të Francës. Së pari ai u lidh me ekipin rezervë të Marsejës në divizionin e pestë, që nuk luajti shumë, por mësoi shumë gjatë seancave të trajnimit me ekipin e parë. Pastaj ai shkoi në Stade de Reims në Ligue 2, së pari si numër dy por shpejt duke u bërë fillestar, ai luajti një rol kryesor në promovimin në Ligue 1 në 2018, dhe më pas mbajtjen e klubit në avantazh. Pastaj erdhi një transferim në Stade Rennes në verën e vitit 2019 për 4 milionë euro, ku ai përfundoi i treti në Ligue 1 ndërsa mori shijen e tij të parë të futbollit Evropian në Ligën e Evropës. Rennes nuk dëshironte të ndahej me numrin një të tyre, por ata nuk mund t’i mohonin mundësinë për të nënshkruar për një klub të lartë si Chelsea. Ish-klubi i Mendy-t do ta kujtojë gjithmonë me dashuri. “Ai është një talent fantastik,” tha menaxheri i Rennes, Julien Stephan, pas fitores së Rennes ndaj AS Monacos të shtunën.

“Ne kishim një marrëdhënie vërtet të fortë së bashku. Mendy është dikush që mund t’i besosh, i cili gjithmonë do të japë më të mirën e tij. Dhe ashtu si talenti i tij në fushë, ai është një udhëheqës i shkëlqyeshëm dhe një shembull i shkëlqyeshëm gjithashtu.”, ka thënë ai. Tani, një kapitull tjetër në historinë e pabesueshme të Mendy-t do të shkruhet në Londër. Edhe një herë, ai është duke bërë një hap përpara në karrierën e tij, dhe edhe një herë, ata që janë më afër tij presin që ai të vazhdojë progresin e tij. “Nuk jam aspak i befasuar që ai është aty ku është,”  tha për ESPN, Ted Lavie, i cili luajti me Mendy-n në Cherbourg dhe është një nga miqtë e tij më të mirë. “Ai gjithmonë ka pasur cilësi të shkëlqyera fizikisht, por edhe mendërisht. Dhe kudo që ka luajtur, ai ka provuar vlerën e tij dhe ai u rrit. Në divizionin  tretë, ai u ngrit. Në divizionin e dytë, ai ngriti lojën e tij kurse në krye të fluturimit, ai bëri përsëri të njëjtën gjë”. Mendy është gjithashtu një kushëri i Ferland Mendy, mbrojtësit të majtë të Real Madrid dhe Francës, i cili gjithashtu duhej të luftonte për të arritur në krye.

Ndryshe nga i afërmi i tij, portieri vendosi që herët të luante për Senegalin. Në varësi të shortit, ata mund të takohen këtë sezon në Champions League. Puna e palodhur, përkushtimi, vendosmëria: Historia e Edouard Mendy i ngjan shumë Kante-s, është e pabesueshme që ata tani janë shokë të ekipit në Chelsea. Pesë vjet më parë, askush në Angli – ose Francë – nuk mund ta imagjinonte atë.

Comments are closed.