Nga Instagram te PayPal, ja si Rusia po fiton luftën e informacionit

1

Raportet e Kongresit mbi ndërhyrjen zgjedhore ruse sinjalizojnë një zgjerim të mediave sociale të bombarduara me informacione false dhe propagandë në shënjestër

 

Renée Di Resta, kreu i një prej dy organizatave të sigurisë kibernetike që akuzohet nga Senati i SH.B.A.-së se analizon manipulimet ruse të informacionit që qarkullon në Net, e bën atë akoma më të vështirë: ai flet për luftën e informacionit dhe, në një editorial në New York Times, ai thotë se ka filluar një racë armësh që nuk mund të fitohet, pasi arsenalet janë vazhdimisht në zhvillim.

Por mund të arrihet të minimizohen dëmet nëse politikat, kompanitë digjitale dhe përdoruesit e kuptojnë rëndësinë e asaj që po ndodh, rreziqet për demokracinë dhe në të vërtetë bien dakord të bashkëpunojnë.  Por mund të arrihet të minimizohet dëmi nëse politikat, kompanitë digjitale dhe përdoruesit e kuptojnë rëndësinë e asaj që po ndodh, rreziqet për demokracinë dhe bien dakord të bashkëpunojnë.

Dy raportet e porositura nga një trup i Kongresit të udhëhequr nga republikanët (Komisioni i Inteligjencës i kryesuar nga senatori Richard Burr) dhe të botuar të hënën – atë të Njohurive të Reja, kompania DiResta që punoi me studiuesit e Universitetit të Kolumbias dhe një nga analistët e Universitetit të Oksfordit së bashku me një kompani tjetër të specializuar, Grafika – shkojnë shumë përtej konfirmimit zyrtar të ndërhyrjes së Kremlinit në zgjedhjet e vitit 2016: një fakt i mohuar gjithmonë (ose vënë në tallje) nga Donald Trump.

Dokumentet konvergojnë në përshkrimin e një tabloje edhe më alarmante, si për atë që ndodhi gjatë fushatës presidenciale, si për punën masive të dezinformimit që vazhdoi edhe më vonë, në 2017 dhe më tej, duke sulmuar hetuesit amerikanë (sidomos super prokurori Mueller dhe ish-kreu i FBI-së, Comey) dhe duke zgjeruar audiencën e shoqërive të bombarduara me informacione false dhe mesazhe në shënjestër të propagandës.

Deri më tani vëmendja u përqendrua në manipulimin e Facebook, YouTube dhe Tëitter. Anketa e dorëzuar në Kongres zbuloi se “falsifikuesit” e Agjencisë Kërkimore të Internetit (IRA), organizata e Shën Petersburgut zyrtarisht privatë, por të menaxhuar nga një sipërmarrës shumë afër Putinit, kanë përdorur gjithashtu të gjitha platformat e tjera digjitale, nga Snapchat në Tumblr, nga Pinterest në Reddit, për të përhapur lajme të rreme dhe mosmarrëveshje ushqimi.

Edhe mediat sociale më të vogla: kanë audienca më të kufizuara, por ato janë më të prekshme, pa kontrolle efektive të sigurisë. Manipuluesit rusë kanë përdorur edhe platforma të pagesave si PayPal për të organizuar marshime dhe protesta. Instagram, që deri më tani nuk është marrë në shqyrtim, del si mjet në të cilin IRA ka derdhur në mënyrë efektive mesazhet e saj shkatërruese, veçanërisht pasi Facebook dhe Twitter kanë rritur mbikëqyrjen në rrjetet e tyre.

Luftëtarët kibernetikë rusë nuk u kufizuan në favorizimin e Trump me mesazhe të mbështetjes drejtuar votuesve të tij të mundshëm ose duke denigruar Hillary Clinton. Ata gjithashtu u përpoqën t’i mbajnë zezakët – kryesisht demokratë – larg nga sondazhet me mesazhe që synojnë të shkaktojnë pakënaqësi dhe t’u japin informacion të gabuar sesi të votojnë. Gjëja është politikisht e rëndësishme sepse, siç vërehet nga Naacp, liga kryesore e të drejtave civile për njerëzit e zinj (e cila gjithashtu promovoi një javë bojkotimi të Facebook), në vitin 2016 numri i votuesve afrikano-amerikan ra për herë të parë për 40 vjet. Faji i këtyre manovrave të fshehura ose i mungesës së apelit të Hillarit? Sigurisht, Clinton do të ishte presidenti sot nëse në Michigan, Pennsylvania dhe Wisconsin nuk do të ishte mbajtur elektorati i zi në epokën e Obamës.

Megjithatë, IRA ka vazhduar të ushqejë mosmarrëveshjen racore edhe pas zgjedhjeve presidenciale dhe tani është duke synuar hispanikët, duke kërkuar të shtojë grindjet rreth emigrantëve të paligjshëm. Kuptohet me vonesë të madhe se çfarë po ndodhte dhe pasi minimizoi krizën, Facebook, Google dhe Twitter kishin premtuar të konkurrojnë për t’u mbuluar. Pjesërisht ata e bënë, por boshllëqet në njërën anë janë rihapur diku tjetër.

Dhe kompanitë e akuzuara nga Kongresi për të monitoruar situatën akuzojnë gjigantët e teknologjisë së fshehjes: ata ofruan analistë me të dhëna të pjesshme, shpesh të pakuptueshme, pasi ishin jashtë kontekstit. Dhe, në çdo rast, të dhënat e mëdha kanë ardhur vetëm nga SHBA, ndërsa për Times ka gjurmë të ndërhyrjeve të rënda edhe në Itali, Britani e Madhe dhe Brazil dhe analistët janë të sigurt për sulmet ruse gjatë referendumeve të ndryshme, nga Spanja në Maqedoni.

Comments are closed.