Në Spanjë rasti i dytë i vdekjes nga listeria

1

Madrid, 23 gusht – Në Spanjë ka ndërruar jetë edhe një person nga bakteri “listeria” e marrë përmes konsumimit të mishit të derrit. Ky është rasti i dytë që nga shpërthimi i epidemisë, deklaroi sot zëdhënësi i Sekretariatit shëndetësor të Andaluzianit, Hoze Migel Kosnenos.

Sipas tij, ka ndërruar jetë një burrë 72 vjeçar i cili ishte në fazën terminale të kancerit në pankreas.

Listeria mund të jetë jashtëzakonisht e rrezikshme për personat me imunitet të dobët dhe për gratë shtatzëna.

Epidemia e listerias është shpallur në Andaluzia më 15 gusht dhe deri më tani janë infektuar 186 persona. Viktima e parë ishte një grua 90 vjeçare.

Autoritetet shëndetësore në Spanjë kanë dhënë paralajmërim për tërë vendin.

Mishi i infektuar është prodhuar në kompaninë “Magrudis” nga Sevilja, transmeton “El Pais”.

Njëkohësisht edhe Organizata Botërore e Shëndetësisë kumtoi se ekziston mundësi që të paraqiten raste të listerias edhe në vende të tjera, nëse turistët konsumojnë mish të infektuar të derrit.(koha.mk)

Comments are closed.